Jak chytří zahradníci řeší plevel: Žádné drahé prostředky, jen mýdlo a ocet

Zaplevelené dlažební kostky dokážou zkazit dojem z celé zahrady. Vyzrajte na plevel, aniž byste museli kupovat drahé přípravky, stačí vědět, po čem v kuchyni sáhnout.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snad každý majitel zahrady ví, jaké problémy dokáže natropit plevel, který nejen, že zaplavuje záhony se zeleninou i okrasnými rostlinami, ale často se vyskytuje i ve spárách mezi dlažebními kostkami a na zahradních chodníčcích. Zbavit se ho na těchto místech je ještě větší výzva než v případě záhonů, protože se odtud jen těžko vytrhává. Přesto se plevele můžete zbavit, a to i bez použití chemických prostředků, které se negativně podepíší jak na životním prostředí, tak na vaší peněžence.

Zbavit se plevele můžete i bez chemie

Plevel na chodníčcích nejen, že kazí celkový estetický dojem ze zahrady, ale může ho i nenávratně poničit. Vytrhávání nechtěných rostlin je mnohdy časově náročné a navíc ho musíte pravidelně provádět znovu, protože i plevel ve spárách mívá dlouhé a hluboko sahající kořeny, takže stále obráží. Zahubit by je dokázaly speciální pesticidy, které však nejsou šetrné k přírodě a zaškodit mohou nejen vám, ale i domácím mazlíčkům. Zbavit se plevele vám tak pomůže postřik, který si připravíte sami doma.

K přípravě postřiku budete potřebovat ingredience, které najdete běžně v kuchyni – ocet, sůl, jedlou sodu a libovolný přípravek na mytí nádobí (poslouží i tekuté mýdlo). Nejprve smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1, poté přidejte po jedné polévkové lžíci soli, jedlé sody a detergentu. Vše důkladně zamíchejte a přelijte do lahve s rozprašovačem. Hotovým přípravkem plevel ve spárách pravidelně stříkejte. Ideální je pro to horký slunečný den, protože paprsky sílu přípravku ještě umocní.

Plevel a mech ve spárách iZdroj fotografie: Pixabay
Zbavit se plevele můžete i bez chemie, pomůže třeba ocet

Na plevel ve spárách platí horká voda

Se zaplevelenou dlažbou si v některých případech poradíte i bez výroby postřiku. Vystačíte si totiž s horkou vodou. Pokud s ní plevel ve spárách zalejete, rostliny zvadnou a vy je pak budete moci jednoduše manuálně odstranit. Využít můžete i horkou vodou po vaření brambor, kterou byste jinak vylili. Metodu s horkou vodou ale neaplikujte, panuje-li chladné počasí, kvůli prudké změně teploty by dlažba mohla popraskat.

Plevel ze spár zmizí díky jedlé sodě

Univerzálním pomocníkem řady zahradníků je jedlá soda, která si dokáže poradit s úpornými škůdci a vyřeší i problém, jakým je plevel ve spárách. Stačí inkriminovaná místa posypat silnou vrstvou prášku, poté je zalít vodou (můžete i vroucí) a nechat působit. Nezapomeňte, že všechny uvedené způsoby jsou přírodní, takže jejich účinky nejsou tak silné jako u chemických přípravků a je nutné je pravidelně opakovat, aby plevel zase nezačal vystrkovat růžky.

Jak si ekologicky poradit s plevelem v užitkové zahradě

Jak se zbavujete plevele ve spárách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články