Jak na podzim zasít řepu: Zrýt půdu alespoň na 25 centimetrů, teplota ideálně 2 °C

V říjnu a listopadu se tradičně vysévají a vysazují ozimé odrůdy zeleniny. Kromě mrkve a petržele lze do země poslat i červenou řepu.

Mladé sazenice červené řepy i Zdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY
                   

Podzimní měsíce jsou obdobím posledních sklizní, úklidu, hnojení a dalších příprav na zimu. Výsev plodin se až na několik výjimek již neprovádí. Takovými případy jsou ozimé odrůdy česneku a cibule a kořenová zelenina jako mrkev nebo petržel. Já kromě těchto plodin touto dobou vysévám i jeden řádek červené řepy. Na jaře si na ní pochutnám i o několik týdnů dříve než na té z jarního výsevu.

Čerstvá řepa brzy na jaře

Červená řepa je skutečnou superpotravinou, kterou na jaře naše tělo vyčerpané zimou uvítá. Má vysoký obsah vlákniny a je bohatá na vitamíny A a C a železo, kterého obsahuje víc než proslulý špenát, jak píše web Good Housekeeping. Pokud výsev řepy provedete již na podzim, budete ji moci na jaře sklízet i o několik týdnů dříve. Zeleniny ale nevysévejte moc, nehodí se totiž k dlouhodobému skladování. Ideální je vysít jí tolik, abyste ji nejpozději do začátku léta stihli průběžně sklidit a zpracovat.

Podzimní výsev řepy neuspěchejte

Pro všechny druhy ozimé zeleniny platí, že byste se neměli unáhlit a vysévat je příliš brzy (to samé platí i pro ozimý česnek, upozorňují Chalupáři-Zahrádkáři). Jinak stihnou ještě na podzim vyklíčit a během zimy umrznou. Ideálními měsíci pro podzimní výsev řepy jsou říjen a listopad, záleží však na počasí v konkrétním roce. Pokud panuje výjimečně teplý podzim, může to být klidně až začátkem prosince. Teplota by se měla pohybovat kolem 2 °C a rozhodně by neměla klesat pod – 5 °C. Vybírejte ranné odrůdy odolné vůči chladu bez sklonů k vybíhání na květ.

Sklizeň červené řepy iZdroj fotografie: Pixabay
Dřívější sklizeň řepy zařídí podzimní výsev

Vyberte řepě vhodné stanoviště

K tomu, aby se řepě vedlo, potřebuje odpovídající podmínky. Stanoviště by mělo být na slunném místě a s dobře propustnou půdou. Řepu můžete vysít například na záhon po cuketách, dýních nebo jiné na živiny náročné zelenině. Já ji vysévám vedle ozimé cibule, s jejímž výsevem jsme již na webu Chalupáři-Zahrádkáři poradili. Několik týdnů před setím záhon zbavím plevele, půdu zryji na hloubku asi 25 cm a zapracuji do ní dobře uzrálý kompost.

Jak na podzimní výsev řepy

Jakmile teploty dostatečně klesnou, můžete se vrhnout na výsev. Připravte si řádky vzdálené od sebe 30 cm a hluboké zhruba 2,5 cm, jak radí web Rhs. Na pomoc si můžete vzít ruční secí stroj, pokud ale sejete jen jeden nebo dva řádky, zvládnete to i ručně, protože řepa má poměrně velká semínka. Před nástupem zimy půdu namulčujte (ochráníte ji tak před povětrnostními vlivy) a na jaře mulč odstraňte, aby se půda mohla prohřát. Když řepu příští rok sklidím, vyseji na uvolněný záhon letní druhy salátů nebo zelené hnojení.

https://www.youtube.com/watch?v=w0G8tHruWOI&t=185s

Jaké druhy zeleniny vyséváte na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články