Jak na správnou výsadbu cibule na zimu: Hluboce zrytá půda pomůže k dobrému zakořenění

Pěstovat cibuli nemusíte jen na jaře. Připravte správně záhon a vysaďte ji ještě teď na podzim, dočkáte se tak dřívější úrody.

Nejchytřejší způsob setí mrkve i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule je skromná a všestranná zelenina, bez které se neobejde příprava řady pokrmů. Nedocenitelná je nejen její chuť, ale i výživové hodnoty – je bohatá na vitamíny B, C a E, kyselinu listovou a řadu minerálů. Cibuli nemusíte sázet jen v jarních měsících. Chcete-li ji příští rok sklízet i o několik týdnů dříve, zasaďte ji již teď. Ozimá cibule se sice nehodí k dlouhodobému skladování, má ale jiné výhody.

Výhody pěstování ozimé cibule

Pěstovat na zahradě ozimou cibuli se vyplatí hned z několika důvodů. Prvním z nich je, že efektivně využijete prázdné záhony po již sklizené zelenině. Nejvhodnějšími měsíci pro výsadbu jsou totiž září a říjen (pokud panuje teplý podzim, tak i později). Zasadíte-li cibulky dříve, riskujete, že začnou ještě letos rašit. Ozimá cibule je na pěstování nenáročná a díky podzimní výsadbě se příští rok budete moci ze sklizně radovat i o měsíc dříve, než kdybyste cibuli vysadili až na jaře.

Ozimá cibule potřebuje vhodné stanoviště

Při výsadbě ozimé cibule se vyplatí dodržet několik základních pravidel, aby se nestalo, že bude trpět hnilobou. Základem je správně připravený záhon, pokud možno se sušší půdou. Cibule (nejen ozimá) je plodinou druhé trati, to znamená, že nemá ráda půdu čerstvě vyhnojenou chlévskou mrvou. Vysadit ji můžete na záhoně, kde jste letos pěstovali například okurky nebo rajčata. Naopak tam, kde rostly příbuzné plodiny – pórek nebo česnek – se jí dařit nebude.

Začněte tím, že záhon důkladně odplevelíte. Odstraňte všechny zbytky předchozích plodin, na nichž by mohli přebývat škůdci – zelené části, kořeny i přehlédnuté opadané plody. Poté půdu hluboce zryjte, čímž pomůžete tenkým cibulovým kořínkům se správně vyvíjet. Nakonec zeminu obohaťte o živiny. Zapravte do ní dobře vyzrálý kompost, přidat můžete i dřevěný popel nebo speciální hnojivo pro cibuli a česnek. Sazečku poté sázejte asi 10 cm od sebe do řádků vzdálených 20 až 25 cm. Špička by měla být skoro, ale ne zcela zahrnutá zeminou.

Klíčící cibule na zamulčovaném záhoně iZdroj fotografie: Pixabay
Základem úspěšného pěstování je správně připravený záhon

Ozimá cibule vyžaduje nenáročnou péči

Samotnou výsadbou péče o cibuli nekončí. Pokud panuje suché počasí, musíte záhon zalévat, aby cibulky začaly kořenit. Pravidelně odstraňujte případný plevel. V zimě zase ozimá cibule potřebuje chránit před mrazem, obzvlášť panují-li holomrazy. Záhon zamulčujte slámou, senem nebo dřevní štěpkou, využít můžete i spadané listí. Vrstva by měla být asi 10 cm vysoká. Nastýlku odstraňte až na jaře, jakmile poleví mrazy a roztaje sníh.

Vysévat zeleninu můžete i v říjnu

Jaké odrůdy cibule nejraději pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články