Jak na úspěšné mytí oken: Po kapce jódu se budou lesknout víc než kdy jindy

Jód nemusí být jen skvělou dezinfekcí nebo pomocníkem při hnojení rostlin. Naopak – pomůže vám třeba i s úklidem domácnosti.

Mytí oken může být opravdu jednoduché. Stačí si připravit pastu, která během několika okamžiků vybělí všechny rámy. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistá a dokonale průhledná okna mohou podle webu MyAustria změnit atmosféru jakéhokoli prostoru, protože umožňují příliv přirozeného světla a poskytují ničím nerušený výhled do okolí. Udržet je v perfektní kondici však může být často problém, protože se na nich rychle usazuje prach, špína a nečistoty. Pomoci vám však může jeden nečekaný trik – obyčejný jód a tableta do myčky.

Jak mýt okna tabletami do myčky

Pro začátek si k ruce připravte vhodné materiály, abyste poté už mohli začít jen čistit – vše vám tak zabere pouhých pár minut. Budete potřebovat:

  • Tablety do myčky nádobí (ty doporučuje i web AkčníCeny)
  • Teplou vodu
  • Čisté utěrky z mikrovlákna nebo ručníky

V nádobě smíchejte 2 polévkové lžíce jakékoli rozdrcené tablety do myčky (ty gelové se k tomuto účelu příliš nehodí) a 2 litry teplé vody. Poté mytí oken začněte tím, že pomocí vlhkého hadříku jemně setřete z povrchu oken veškeré volné nečistoty a prach. Tento krok zajistí, že čisticí roztok může účinněji působit.

Brilantní důvod, proč na čistění toalety používat klasický přípravek na mytí nádobí

Jak pokračovat dál

Namočte čistý hadřík z mikrovlákna nebo houbičku do připraveného roztoku a jemně umyjte povrch okna. Kombinace složek tablet do myčky nádobí a oplachovacího prostředku rozloží a odstraní odolnou špínu. Poté vše otřete ještě jednou za pomoci 5 litrů vody, v níž bude rozpuštěna jedna jediná kapka jódu – ta se postará o perfektní lesk vašich okenních tabulek. Po použití roztoku otřete povrch okna do sucha suchou a čistou utěrkou z mikrovlákna (můžete použít i jelenici nebo podobné pomocníky, kteří nepouští žádné chlupy a vlákna).

Pokud si nejste jistí, jak správně umýt okna tak, aby vám vydržela opravdu dlouho, pak sáhněte po jódu a tabletách do myčky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si nejste jistí, jak správně umýt okna tak, aby vám vydržela opravdu dlouho, pak sáhněte po jódu a tabletách do myčky

Tento krok zabrání vzniku vodních skvrn a šmouh a zanechá okno křišťálově lesklé. Tato metoda se navíc neomezuje pouze na okna. Stejný postup můžete použít i na zrcadla, abyste získali dlouhotrvající lesk, který zvýší celkovou estetiku vašeho obytného prostoru. A pomoci vám může i aviváž nebo třeba ocet , jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při mytí oken?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články