Jak na úspěšné sazenice: Dva dny před vysazením do země by měly strávit venku

Otužování sazenic je před jejich výsadbou ven velmi důležité. Rozhodně byste ho neměli uspěchat – naopak, dejte si na něm záležet.

Jak na úspěšné sazenice: Dva dny před vysazením by měly strávit venku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Otužování je něčím víc, než jen další položkou na seznam MUST HAVE. Je to nezbytný proces, kterým se sazenice připravují na drsnou realitu venkovního světa, jak tvrdí web Blíže k přírodě. Bez tohoto důležitého procesu hrozí, že rostliny podlehnou šoku a stresu, což zmaří úsilí i těch nejzkušenějších zahradníků.

Načasování je klíčové: Pravidlo dvou dnů

Nejdůležitější je načasování, přičemž doba otužování nesmí přesáhnout 14 dní, aby nedošlo k zakrnění růstu. Dbejte také na správnou na teplotu – mrazuvzdorné rostliny jsou podle informací z webu Podlahářství-Polička připraveny k otužování při 6-8 °C a teplomilné odrůdy při 12-14 °C.

V počáteční fázi je třeba mladé rostlinky vystavovat povětrnostním vlivům co nejšetrněji – já to dělám tak, že každý den na několik hodin jednoduše otevřu okna. Ven je pak začínám dávat na hodinu až dvě a postupně tuhle dobu prodlužuji na 6-8 hodin, jak mi radila moje babička. Po dvou dnech by měly sazenice trávit venku i teplejší noci, v případě potřeby je však zakryjte ochrannými kryty, abyste je omylem nezničili.

Jak správně zalévat sazenice tak, aby dobře rostly a vyvíjely se

Citlivost na sluneční světlo

Během prvních 3 až 4 dnů otužování však kromě teploty dejte pozor i na sluníčko a chraňte sazenice před jeho přímým světlem – jinak vám hrozí nepříjemný úpal, který dokáže mnohdy zničit i zcela otužilé rostliny. „Já jako první otužuju svůj výsev pod stromem, a teprve potom je volně pokládám na trávník,“ potvrzuje i naše čtenářka Martina N. z Horní Suché, která už do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala například návod na odzimování muškátů.

Aby vaše sazenice opravdu ani trochu nezaskočila venkovní nepřízeň počasí, nezapomeňte je správně otužovat. iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0
Aby vaše sazenice opravdu ani trochu nezaskočila venkovní nepřízeň počasí, nezapomeňte je správně otužovat

Úloha hnojení a jak na to

Pět dní před přesazením také dodejte svým již otužilým sazenicím tu správnou výživu. Chalupáři-Zahrádkáři například nedají dopustit na obyčejný cukr. A vyzkoušet můžete i ověřenou aplikaci jednoduché mléčné zálivky.

Jak zachránit vytahané sazenice

Jak posilujete své sazeničky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články