Sazenice budou vitální a silné jako nikdy předtím, pomůže mléčná zálivka

Mléko neprospívá jen lidskému zdraví, ale i mnohým rostlinám. Mléčné hnojivo zajistí sazenicím sílu a odolnost vůči chorobám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta zahradníků se při pěstování nespoléhá na kupovaná hnojiva, ale pomoc hledají v přírodě nebo domácnosti. Domácí hnojiva lze připravit z kopřiv a jiného plevele nebo kuchyňského odpadu, jako jsou slupky od banánu a cibule. Stejně dobře na zahradě dokáže posloužit i mléko. Vyrobíte z něj jednoduše postřik, díky kterému budou sazenice jakékoliv zeleniny zdravé a porostou jako z vody. Nemusíte kvůli tomu kupovat čerstvé mléko, využít můžete i to, které zkyslo.

Mléko – nutriční bomba pro sazenice

Mléko nebo výrobky z něj najde v lednici takřka každý. Je zdrojem bílkovin, vitamínů, cukrů a hlavně vápníku, které jsou dobré nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Používání mléčného hnojiva zařídí, že sazenice nebudou slabé, bledé a náchylné k plísňovým chorobám. Cukry, které mléko obsahuje, jsou živnou půdou pro mikroorganismy, které mají pozitivní vliv na půdu. Rostliny však nezalévejte nezředěným mlékem, ale vyrobte si z něj přírodní variantu hnojiva na list.

Namíchejte si mléčné hnojivo

Postup při výrobě mléčného postřiku není nijak složitý. Do jedné sklenice mléka (nezáleží na tom, zda polo nebo plnotučného) přidejte čtyři kapky jódu a pečlivě zamíchejte. Směs vlijte do jednoho litru čisté vody a opět zamíchejte. Hotový roztok pak už jen přelijte do láhve s rozprašovačem. Sazenice s ním stříkejte jednou týdně. Dodržte předepsané proporce a nedělejte hnojivo silnější – rostlinám tím nepřilepšíte (naopak, přebytek vápníku by se mohl negativně odrazit na vývoji sazenic).

Sklenice mléka v zahradě iZdroj fotografie: Freepik

Mlékem proti plísním

Nejen, že je mléko plné živin, ale má i fungicidní účinky, takže dokáže rostliny ochránit před řadou plísní. To ocení zejména rajčata, okurky nebo cukety, které napadá bramborová plíseň nebo padlí. Účinný prostředek proti nim vytvoříte tak, že mléko zředíte vodou v poměru 1:2. Nejlepší je takový roztok používat preventivně – jednou za dva týdny jím sazenice vydatně postříkat, a to klidně až do poloviny léta. Mléko můžete nalévat také přímo do půdy nebo na kompost, který obohatí o řadu živin.

Jaká přírodní hnojiva používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články