Silné a vitální sazenice: K dosažení úspěchu letos pomohou skořápky vajec

Pěstování plodin ze semínek vyžaduje spoustu trpělivosti a ty nejlepší podmínky. Takto budou vaše sazenice silné a zdravé: stačí použít vaječné skořápky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Probouzející se jaro volá k zahájení prací na vaší zahrádce. Abyste v létě měli co sklízet, můžete si zakoupit vzrostlé sazenice nebo si vypěstovat vlastní ze semínek. Pokud mladým rostlinám dopřejete tu nejlepší péči, odmění vás v sezóně bohatou a chutnou úrodou. Zajistěte semínkům ty nejlepší podmínky ke klíčení a podpořte jejich růst a vývoj.

Příprava semen k výsadbě

Většina pěstitelů nevěnuje přípravě semen žádnou pozornost. Přitom tento krok často může rozhodnout o tom, zda se rostliny budou dobře vyvíjet, nebo je naopak zahubíte. Některá semena můžete před výsadbou ošetřit vhodným stimulátorem růstu, a teprve poté zasadit do připravených květináčů. Sazenice by měly růst kompaktně a mít silný stonek. Pokud vyrostou příliš dlouhé a se slabým stonkem, nemusí mít dostatek síly, aby následné přesazení přežily.

Nepřelévejte zasazená semena

Další častou chybou, které se spousta pěstitelů dopouští, je nevhodné množství zálivky. Jakmile semena do připraveného substrátu zasadíte, v žádném případě je nezalévejte. Velké množství vody může semena zatlačit hluboko do země a jejich cestu za světlem výrazně prodloužit. Namísto toho použijte nádobu s rozprašovačem a vodu na povrch substrátu opatrně nastříkejte. Půdu v květináčích nepřelévejte, ale raději nechte občas pořádně vyschnout, aby mladé rostliny nezačaly uhnívat.

Čím nejlépe hnojit sazenice a kdy to rozhodně neprovádět iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajistěte semenům přísun kyslíku

Půdu v pěstebních květináčích pravidelně kontrolujte a uvolňujte. Jakmile se na povrchu objeví krusta, opatrně ji rozbijte, aby se k semenům a kořenům mladých rostlin mohl dostat vzduch. Bez vzduchu sazenice neporostou. Před výsadbou můžete substrát smíchat s pískem, kokosovou štěpkou nebo mletými vaječnými skořápkami, které vám pomohou půdu květináči provzdušnit.

Hnojivo používejte jen zřídka

V dobré víře pěstitelé zkouší sazenice přikrmit hnojivy a urychlit jejich růst. Pokud chcete vývoj mladých rostlin uspíšit, použijte k jejich výživě vhodné hnojivo. Dostatečně jej však nařeďte s vodou, abyste nespálili kořeny mladých rostlin. Mezi jednotlivými dávkami pak dodržujte rozestup minimálně 10 dní, aby rostliny měly čas všechny živiny vstřebat. S výživou vám mohou opět pomoci vaječné skořápky: jednoduše pod každou sazenici zapracujte rovnou lžičku těch drcených a o počáteční hnojivo máte postaráno.

Jak správně pečovat o sazenice

Co se nejvíc při pěstování sazenic osvědčilo vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články