Stonek tlustý jako prst: Sazenice rajčat a paprik zesílí díky banánové slupce

Ne vždy se mladým paprikám a rajčatům daří tak dobře, jak byste chtěli. Pomoci jim však může banánová slupka.

Vynikající hnojivo pro sazenice rajčat a paprik z banánu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správné hnojení je pro růst a vývoj rostlin naprosto nezbytné, a platí i to i pro sazenice – a to více, než kdy jindy. Právě nedostatek živin v prvních týdnech života může vitalitu budoucích zeleninových keřů ovlivnit více než cokoliv jiného. Existuje mnoho různých způsobů, jak hnojit, ale jedním z těch nejzajímavějších (a zároveň nejlevnějších) je použití výluhu z banánové slupky. Tento výluh obsahuje mnoho důležitých minerálů, které jsou pro růst a vývoj rostlin nezbytné. Vyplatí se je však kombinovat i s dalším prostředkem.

Jaké živiny obsahuje banánová slupka

Banánové slupky jsou skvělým zdrojem mnoha důležitých živin, jako je například draslík, hořčík, fosfor, dusík, vápník a síra. A jak fungují? Draslík pomáhá při tvorbě buněk, posiluje imunitní systém rostlin a podporuje tvorbu plodů. Banánové slupky jsou na draslík velmi bohaté a obsahují ho dokonce více než samotné plody banánů. Ale zapomínat nelze ani na hořčík (ten podporuje fotosyntézu a tvorbu chlorofylu) nebo fosfor (ten je nezbytný pro růst kořenů a buněk rostlinných pletiv).

Dalším významným prvek je dusík, nezbytný pro tvorbu proteinů a aminokyselin, které pomáhají rostlinám růst. Vápník je pak důležitý pro tvorbu silného kořenového systému a síra pomáhá při tvorbě proteinů. Aby však byly tyto složky maximálně účinné, je vhodné je aktivovat prostřednictvím kyseliny citronové. Ta je mimochodem skvělá třeba i pro výživu pokojových azalek.

Použití výluhu z banánových slupek

Jak používat výluh z banánové slupky k hnojení sazenic rajčat a paprik? Je to jednoduché, nejdříve ho však musíte správně připravit.

Vynikající hnojivo pro sazenice rajčat a paprik z banánu iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete potřebovat:

  • Banánové slupky
  • Vodu

Nasbírejte co nejvíce banánových slupek, které byste jinak vyhodili, a důkladně omyjte pod tekoucí vodou, aby se z nich odstranily všechny nečistoty. Poté je podrťte, vložte do vhodné nádoby, a zalijte dostatečným množstvím vody tak, aby byly zcela ponořené. Nechte banánové slupky macerovat po dobu nejméně 24 hodin. Určitě tuto dobu nezkracujte, jinak se z nich nebude moci uvolnit dostatek živin.

Po 24 hodinách směs sceďte a použijte jako hnojivo pro vaše sazenice rajčat a paprik. Můžete ho aplikovat jako zálivku přímo ke kořenům rostlin nebo ho rovnoměrně rozstříkat po povrchu půdy. Ovšem prospěšné účinky hnojiva lze ještě zvýšit a to tím, že na každých 500 ml přecezeného roztoku přidáte 3 gramy kyseliny citronové – ta napomůže vývoji stonků. Ovšem jestliže vám jde spíše o posílení kořenového systému, můžete vsadit na kyselinu jantarovou (tu seženete v lékárně).

Jaké přírodní zdroje živin používáte při výživě sazenic vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články