Sazenice porostou rekordní rychlostí, po cukrovém hnojivu s droždím se mohou utlouct

Aby byly sazenice kvalitní a byl tak předpoklad, že budou dobře plodit, je nutné se o ně svědomitě starat.

Sazenice porostou rekordní rychlostí po cukrovém hnojivu s droždím i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pěstování vlastní zeleniny a bylin je pro mnohé velkou vášní a radostí. Sledovat, jak se miniaturní semínko postupně přetváří ve výhonek a nadále stále silnější sazeničku a rostlinu, která poté sama plodí výtečné plody, skutečně dokáže pohladit na duši. Alespoň já to tak mám a věřím, že zdaleka nejsem sama. Silnými se ale rostliny nestanou samy od sebe. Potřebují pomoci, mít vhodné podmínky a hlavně péči.

Kvalitu sazenic ovlivní způsob pěstování

Je mnoho faktorů, které ovlivňují vaše výpěstky a není radno je podceňovat. Jen tak totiž dosáhnete opravdu zdatných a odolných rostlin. Jednou z nejdůležitějších podmínek je správně zvolená půda, která by měla být bohatá na živiny a minerální látky. „Já si substrát vždy obohacuji o humus či vlastní kompost, je pak krásně provzdušněný,“ říká zkušená pěstitelka paní Irena L. z Kuželova. Pozor ale, je několik komponentů, které v kompostu dělají velkou neplechu a rozhodně byste je měli separovat.

Hrachová voda jako hnojivo: Sazenice paprik a rajčat se odvděčí rychlým růstem

Web Zemito upozorňuje, že zde nepatří zbytky masa a ryb, ale také sklo, plast, exkrementy či chemicky ošetřené zbytky. Vždy také volte semena, která nejsou po expiraci a na první pohled vypadají zdravě a nemají praskliny či jiné nedokonalosti. I zálivka ovlivňuje kvalitu sazenic. Ta by měla být přiměřená. Chalupáři-Zahrádkáři rovněž informovali, jakou vodou je zalévat, aby se jim dobře dařilo a prosperovaly.

Přírodní hnojiva jsou nejlepší

I malé rostliny potřebují dodat živiny. Chalupáři-Zahrádkáři radili použití mléčné zálivky, která jim dodá vše podstatné. Chránit byste je měli také proti škůdcům a plísním. Na to samozřejmě existuje mnoho volně dostupných přípravků. Pokud ale preferujete přírodní cestu, doporučuje web iDnes například česnekový fungicid, který je velmi účinný a levný.

Sazeničky vyžadují péči, za kterou se vám ale velmi brzy odvděčí. Díky vám budou silné, zdravé a odolné a přinesou mnoho plodů. iZdroj fotografie: Freepik
Sazeničky vyžadují péči, za kterou se vám ale velmi brzy odvděčí. Díky vám budou silné, zdravé a odolné a přinesou mnoho plodů

Absolutní sázkou na jistotu je však hnojivo z droždí. Vezměte jeden sáček sušeného droždí, smíchejte ho s jednou lžičkou cukru a nechte kvasit v 1 litru vody (bohatě stačí přes noc), pak vše nařeďte v poměru 1:2 a použijte jako zálivku pro sazenice jednou za týden. Uvidíte, že porostou tak, jak ještě nikdy. A rada na závěr – dodržujte schéma výsadby. Na obalu semen je vždy popsáno, kdy je vysadit a v jakém rozestupu a měsíci je můžete přesadit do půdy.

Jak posilujete své sazeničky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články