Jaká je nejlepší voda pro sazenice: Tvrdá voda z kohoutku je nejhorší volbou

Pokud jste se rozhodli pěstovat rostliny ze semen, měli byste věnovat svou pozornost tvorbě těch nejlepších podmínek k růstu. Uškodit jim můžete i výběrem vody k zalévání.

Sazenice porostou jako zblázněné, kávovou sedlinu a skořápky milují i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování rostlin ze semínek je nejlevnějším způsobem, jak si zajistit velký přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Bude vás to však stát mnoho času, trpělivosti a úsilí. Aby vám rostliny na zahradě prospívaly, musíte jim zajistit dostatek vody, světla, tepla a taká je ochránit před útokem škodlivého hmyzu, nákazou chorob nebo vznikem plísní. Problémem může být i špatný výběr vody k zalévání.

Zaměřte pozornost na vodu

Existuje několik způsobů a přípravků, které vám pomohou dopřát sazenicím tu nejlepší péči. Některými prostředky můžete stimulovat jejich růst, podpořit jejich imunitní systém a zlepšit celkové zdraví rostlin. Nic ale není tak důležité jako voda, kterou využíváte k pravidelné zálivce. Tou můžete sazenice skvěle vyživit nebo naopak jejich systém zatížit a vývoj zpomalit.

Proč je výběr vody důležitý

Rostliny nejlépe přijímají závlahu, která obsahuje pouze malé množství minerálních solí a různých nečistot. Přestože jsou minerální látky pro růst rostlin důležité, velké množství jim může naopak přitížit. Voda z vodovodního kohoutku je bohužel často tvrdá a většina zeleně na takovou zálivku obvykle nereaguje příliš dobře. Velké množství chlóru ve vodě navíc může snížit obsah organických kyselin, a tím přímo ovlivnit i výslednou chuť plodů.

zalévání rostlin iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevýhody vody z kohoutku

Kromě výše zmíněného chlor také způsobuje nadměrné hromadění vody v tkáních rostlin a zpomaluje jejich růst. Rostliny jsou pak mnohem náchylnější ke vzniku houbových onemocnění nebo plísní. V některých případech mají plody vlivem této zálivky také daleko menší trvanlivost. V důsledku většího zadržování vody mohou brzy uhnívat.

Jaká voda je nejvhodnější

V ideálním případě byste měli využívat vodu z přírodních zdrojů. Nejlepším zdrojem vám pak bude čistá řeka nebo jezero, roztátý sníh nebo zadržená dešťovka. Před použitím byste však veškeré vodní zdroje měli nechat důkladně zkontrolovat pro případ, že by obsahovaly toxické látky nebo škodlivé bakterie a jiné mikroorganismy. 

Jak vodu z kohoutku upravit

Pokud nemáte jinou možnost, než použít vodu z vodovodního řádu, měli byste nejprve vhodným způsobem upravit její vlastnosti. To uděláte tak, že ji napustíte do otevřené nádoby a necháte před zálivkou alespoň 2 dny odstát. Takto z ní vyprchá všechen chlór. Abyste ji zbavili solí, je potřeba ji napřed přefiltrovat. Další variantou může být (alespoň pro nejmenší a necitlivější sazenice) balená voda s minimálním obsahem minerálních látek.

Jak na vytáhlé sazenice

Jakou vodu používáte k zalévání sazenic a rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články