Jak na vysněnou zásobu česneku aneb účinné množení krok za krokem

Je jisté, že každý zahradník a zároveň milovník česneku, touží po krásné a bohaté úrodě. K tomu dopomůže návod na jeho množení, který je snadný a zvládne ho každý.

Sklizený česnek na hromadě i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Česnek se svou výraznou chutí a četnými zdravotními přínosy je ceněným doplňkem bezpočtu receptů. Nemusíte však pro něj mít připravený vždycky jen na záhon – efektivně si ho můžete rozmnožit i na parapetu a mít tak pomocníka pro své vaření pokaždé po ruce.

Jak na množení česneku

Hledejte palice, které jsou pevné, baculaté a bez známek onemocnění nebo poškození. Je vhodné volit bio česnek, protože je často vhodnější pro úspěšné množení (jednoduše proto, že se lépe ujímá). Poté palici opatrně rozdělte a ujistěte, se, že je každý stroužek neporušený a nepoškozený. Pro množení si vyberte ty největší a nejzdravější stroužky, protože ty vám dají nejsilnější a nejproduktivnější rostliny česneku.

Před výsadbou odstraňte z každého stroužku papírovou vnější slupku a dejte pozor, abyste stroužky nepoškodili. A kam česnek vysadit? Česneku se daří v dobře odvodněné půdě s dostatkem organické hmoty. Při přípravě ideálního záhonu pro vaše stroužky česneku postupujte podle následujících kroků:

  • Vyberte slunné místo a zajistěte, aby byla půda kyprá, bohatá na organickou hmotu a dobře odvodněná.
  • Odstraňte z oblasti veškerý plevel nebo nečistoty.
  • Zapracujte do půdy kompost nebo dobře proleželou organickou hmotu, abyste zlepšili její úrodnost a strukturu. To poskytne česneku všechny potřebné živiny pro zdravý růst.
  • Nyní je čas zasadit připravené stroužky česneku do připraveného záhonu.
  • Ovšem stejně snadno je můžete zasadit do květináče na parapetu – měl by ovšem svými parametry odpovídat výše uvedenému.
Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysazovat česnek do záhonu

Každý stroužek zasaďte špičatým koncem nahoru, přibližně 5 až 8 cm od sebe. Mezi řádky pak nechte odstup okolí 15 centimetrů, aby byl zajištěn správný růst a proudění vzduchu. Stroužky zasaďte celé a ujistěte se, že budou dobře zakryty půdou. Dalším skvělým tipem je namočení vysazovaných stroužků do vody se sodou – stejná metoda se používá i u cibule.

A nezapomeňte ani na mulčování. Kolem vysazených stroužků jednoduše nasypte vrstvu organického mulče, jako je sláma nebo nasekané listí. To pomáhá udržovat v půdě vlhkost, potlačuje plevel a izoluje půdu během chladnějších měsíců (to v případě, že se rozhodnete sázet česnek na podzim s výhledem na jarní úrodu).

Palice česneku velké jako pěst zařídí obyčejný hnůj iZdroj fotografie: Pixabay

Zavlažování a údržba

Abyste zajistili úspěšné množení česneku, věnujte svým rostlinám česneku také dostatečnou péči. Velmi důležitá je zejména zálivka. Česnek preferuje rovnoměrně vlhkou půdu. Záhon proto pravidelně zalévejte a frekvenci zavlažování upravte na základě srážek a úrovně vlhkosti půdy. Během vegetačního období česneku aplikujte na záhon vyvážené organické hnojivo nebo kompost, abyste rostlinám dodali další živiny. Pravidelně také odstraňujte vzešlý plevel.

Sklizeň a skladování česneku

Při množení česneku je klíčová trpělivost. Sklizeň a skladování česneku je nejvyšší odměnou za vaše úsilí. Česnek je obvykle připraven ke sklizni, když spodní listy zežloutnou a začnou vysychat, (obvykle v polovině léta až v pozdním létě – záleží na typu česneku, který jste zasadili).

Jak se o česnek na zahradě staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články