Zalijte vytahané sazenice tímto roztokem a své květiny i zeleninu bez potíží zachráníte. Budou silné jako nikdy předtím

                   

Předpěstování zeleninových, bylinkových nebo květinových sazenic není v českých podmínkách nic jednoduchého. Světla je na jaře ještě málo, takže musíte všechny květináčky se semínky doslova nalepit na okenní sklo – a ani to leckdy nemusí stačit, pokud nemáte to štěstí na byt či dům orientovaný nejlépe přímo na jih nebo východ. Ale vytahané rostlinky lze naštěstí ještě zachránit.

Vytáhlé sazenice nejsou zdravé

Dost možná si myslíte, že je zbytečné se něčím podobným zabývat, protože na záhonku se rostlinky vzpamatují. To však nemusí být pravda, vytáhlá a světlá rostlinná pletiva jsou totiž náchylná na útoky nejrůznějších patogenů. Přechod do venkovních podmínek by tak pro ně mohl být onou příslovečnou poslední kapkou.

A co hůř – patogeny mohou vaše sazenice napadnout už v domácích podmínkách. Dochází tak k uhnívání nebo ke vzniku plísňových chorob, které se z jedné rostlinky dokážou velmi rychle rozšířit na celý výsev. Akutní zásahy bohužel nebývají tak účinné, jak bychom si přáli, mnohem lepší je tedy této situaci předcházet.

Čím zalévat vytáhlé sazenice

S tímto problémem však můžete začít bojovat ještě předtím, než se vůbec objeví. Stačí vědět, kterou výživovou látku sazenice potřebují ze všeho nejvíce k tomu, aby bez potíží prosperovaly. Jde o draslík. Stačí použít hnojivo s převahou draslíku několikrát do týdne. Pak už jen pozorujte, jak se bude vašim mladým rostlinkám dařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud to nepomůže, pak použijte přirozené biostimulátory. Skvělá je například kyselina jantarová, kterou lze v tabletkách pořídit v lékárně. Stačí rozpustit jeden gram kyseliny ve dvou litrech vody a použít jako zálivku. Předtím však substrát navlhčete obyčejnou vodou, aby nedošlo k popálení kořenů. Kyselina jantarová podporuje růst zelené hmoty sazenic, a ty tak rychleji doženou svůj růstový deficit.

První pomoc pro vytáhlé sazenice

Pokud se vaše rostlinky přece jenom vytáhnou, nespoléhejte se už jen na draslík a kyselinu jantarovou. Jejich křehké stvoly musíte ochránit i jinak – jde to jednoduše, zkrátka a dobře je zapusťte do země až po první lístky (nebo okolo nich opatrně zeminu přihrňte). Zkontrolujte také, že vaše hnojiva neobsahují dusík a sazenice pěstujte při trochu vyšší teplotě. Kombinace těchto způsobů vám velkou většinu z nich pomůže zachránit.

Jakým způsobem bojujete s vytahanými sazenicemi vy?

Další triky pro záchranu vytáhlých sazenic najdete v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články