Jak na zamlžená okna: Vzniku klasického problému zamezí kaktusy a fíkusy

Kaktusy a fíkusy jsou rostliny, které pomáhají snižovat vlhkost vzduchu a mohou tím pádem pomoci omezit i výskyt mlhy na oknech.

Už žádné zamlžování oken, na parapet stačí dát jen sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zamlžená okna, klasický problém mnoha domácností, nejenže zakrývají výhled, ale také lákají nevítané hosty – plísně a houby, kterým se díky přebytečné vlhkosti opravdu daří. Řada lidí proto přemýšlí, jak se tohoto problému co nejrychleji zbavit – a to nejlépe čistě přírodním způsobem. Pomoci vám mohou kaktusy, sukulenty a nebo třeba úctyhodný a oblíbený Ficus Benjamina.

Jak nám rostliny pomáhají

Tajemství jejich úspěchu spočívá v jejich přirozených adaptacích. Kaktusy a sukulenty se svými hustými, masitými listy nebo stonky vynikají schopností zadržovat vodu, což snižuje potřebu častého zalévání. Tato schopnost zadržovat vlhkost uvnitř znamená, že vzduch v jejich okolí zůstává sušší, což je klíčový faktor, který zabraňuje hromadění kondenzátu na okolních površích. Mezi moje oblíbené druhy patří třeba Haworthie, které se pěstují opravdu snadno a jako bonus také opravdu krásně vypadají.

A stejně je na tom v tomto ohledu i oblíbený Ficus Benjamina, obvykle ceněný spíše pro svůj estetický vzhled a snadnou péči. Jeho minimální nároky na zalévání zajišťují, že se přebytečná voda nevypařuje do vzduchu v interiéru, a udržuje tak rovnováhu, která brání tvorbě kondenzace. Dalším příkladem tohoto principu je i Spathiphyllum neboli toulcovka nebo třeba azalka.

10 odolných pokojovek, které si poradí i s obtížnými podmínkami severních parapetů. Vypadají krásně po celý rok

Co se vyplatí vědět

A mezi osvědčené tipy redakce Chalupáři-Zahrádkáři patří i zelenec – i on to s vlhkostí velmi dobře umí. Abyste maximalizovali jejich přínos, měly by být tyto rostliny umístěny dál od všech topných zařízení, aby se zabránilo jejich rychlému vysychání, které by mohlo naopak vlhkost v místnosti kvůli potřebě častější zálivky zvýšit. Postarat se však musíte i o další detaily, které mohou k rosení oken přispívat. Například web Blesk doporučuje krátké, ale intenzivní otevření oken několikrát denně. To se postará výměnu vlhkého vzduchu v místnosti za sušší vzduch z venkovního prostředí.

Pro zamezení vzniku zamlžených oken můžete vyzkoušet několik metod – účinné je třeba umístění kaktusů a fíkusů. iZdroj fotografie: Freepik
Pro zamezení vzniku zamlžených oken můžete vyzkoušet několik metod – účinné je třeba umístění kaktusů a fíkusů

V chladnějších nebo vlhčích obdobích se naopak vyhněte pasti mikroventilace, která může problémy s kondenzací spíše zhoršit. Web ProŽeny pak doporučuje také pořízení domácího vlhkoměru, který vám prozradí, kdy je na otevření oken ten správný čas.

Jak pomoci fíkusu, který opadává?

Jaké pokojové rostliny doma pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články