Jak na zářivě lesklou toaletu: Jde to i levně, pomůže sůl s octem

Zářivě lesklé toalety můžete dosáhnout velmi levně jen s pomocí soli a octa – stačí jen vědět, jak z nich připravit účinný čistič.

Tento prášek stačí spláchnout do záchodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V naší neutuchající snaze o dokonalou čistotu vyžaduje koupelna, ona svatyně osobní hygieny, zvláštní pozornost. Tento prostor, který navštěvuje rodina i hosté, musí být nejen čistý, ale také příjemně vonící a útulný. Běžné chemické čisticí prostředky jsou sice účinné, ale často po sobě zanechávají štiplavou vůni chlóru, která koupelnu mění ze svěží oázy ve sterilní a nepřívětivý prostor. Ale co když existuje způsob, jak dosáhnout zářivé čistoty, aniž byste museli navštěvovat drogerii? Stačí jen vsadit na pomocníky, které máte doma.

Síla domácích čisticích prostředků

Koncept doma vyrobených čisticích prostředků není nový, ale v poslední době se těší opětovné oblibě. Mnoho lidí totiž hledá co nejlevnější řešení ohleduplná k životnímu prostředí. Jedno takové řešení slibuje nejen vyčistit, ale také proměnit vaši toaletu a koupelnu v prostor stejně příjemný jako luxusní hotelová koupelna. Tajemství? Jednoduchá směs octa, soli a pracího prášku (ocet doporučuje k čištění toalety třeba i web AAzdraví).

  • Ve velké nádobě smíchejte tři lžíce octa a jednu lžíci soli. Směs míchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí.
  • Přidejte tuto směs octa a soli do jednoho litru běžného pracího prostředku. Dobře promíchejte, aby se složky důkladně promíchaly.
  • Polovinu tohoto domácího čisticího prostředku nalijte do záchodové mísy. Dbejte na to, abyste důkladně pokryli povrch vnitřních stěn. Poté pokračujte v čištění záchodové mísy pomocí kartáče.
  • Zbytek směsi můžete použít k čištění různých částí koupelny.

Proč občas nalít jar do WC? Prostředky na mytí nádobí uvolní ucpaný odpad, dodají svěží vůni a odstraní odolné usazeniny

Odstraňování vodního kamene

Usazeniny vodního kamene, které jsou na toaletách běžným jevem, mohou být nevzhledné a náročné na odstranění. Jednoduché a účinné domácí řešení si však poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami od vodního kamene.

  • Smíchejte třetinu šálku jedlé sody s jednou čtvrtinou šálku kyseliny citronové.
  • Směs nalijte do záchodové mísy a promíchejte, aby se vytvořila čisticí pěna.
  • Nechte ji působit asi 30 minut.
  • Po uplynutí této doby vyčistěte vnitřek záchodové mísy. Vodní kámen by se měl snadno odstranit.
Splachování droždí do toalety proti zápachu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete za čištěné domácnosti každý měsíc utrácet majlant, pak si vezměte k ruce osvědčené přírodní prostředky

Ultimátní čisticí duo: Ocet a jedlá soda

Pro komplexní čištění zvažte i osvědčené dynamické duo v podobě octa a jedlé sody, jak doporučuje web iReceptář. Převařte půl litru bílého octa a ještě horký ho pomalu nalijte do záchodové mísy. Pro silnější účinek nechte působit přes noc. Poté použijte záchodovou štětku pro důkladné vyčištění. Pro ještě účinnější čištění nejprve posypte mísu šálkem jedlé sody a poté ji postříkejte octem (nejlépe se k tomu hodí rozprašovač). Chemická reakce pomůže odstranit skvrny a dezinfikovat mísu. V redakci jsme to vyzkoušeli a rozhodně můžeme doporučit.

Mezi další ověřené postupy redakce Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití bobkového listu nebo bleskové bělení toalety Aspirinem.

Jedlá soda a bílý ocet: Nejuniverzálnější přírodní čisticí prostředky pro celou domácnost

Na jaké oblíbence nedáte při čištění domácnosti dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články