Všechny teplomilné rostliny je třeba pečlivě ochránit před zimními mrazy – potřebují dobré zakrytí a leckdy i dočasnou oporu nebo ohnutí k zemi.
S blížící se zimou je podle webu RadioTrek nutné připravit zahradu na nízké teploty a mráz, které mohou vaše milované rostliny poškodit. K velmi choulostivým druhům patří v tomto ohledu růže. Mnoho zahrádkářů se však při jejich zazimování zahrady dopouští častých chyb, které mnohdy vedou k jejich úhynu. Co si tedy pohlídat? Seznamte se s nejčastějšími mýty.
Mýtus: Všechny rostliny vyžadují zimní ochranu
Jedním z častých omylů je, že všechny rostliny potřebují zimní ochranu. Ve skutečnosti vyžadují zazimování podle webu NoviyDoctor pouze ty choulostivé nebo teplomilné. Polodivoké růže a původní odrůdy či botanické druhy tak obvykle snesou mrazy bez větších potíží – a zimní ochranou byste jim mohli pouze uškodit. A to i tou správně provedenou, o které jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také psali.
Mýtus: Zimní ochrana zaručuje dokonalé přezimování
Zimní ochrana sice může pomoci, ale nezaručuje přežití vašich rostlin. Nepředvídatelné faktory, jako je náhlé tání následované mrazem, mohou silně poškodit kořeny a způsobit mnohdy nenapravitelné škody. Chcete-li maximalizovat šanci svých zelených svěřenců na přežití zimy, měli byste za stejně důležité faktory při jejich zimní ochraně považovat i správné umístění výsadby a celoroční péči. Já se proto raději, když si nejsem jistá, vždy radím se zkušeným zahradníkem. Vyplácí se mi to.
Mýtus: Pouhé zahrabání do půdy je dostačující
Zakopání nízkých růží nebo jiných rostlin do půdy jim nemusí poskytnout dostatečnou ochranu před silnými mrazy. Chcete-li zlepšit izolační vlastnosti půdy, zvažte její smíchání s organickou hmotou, jako je kompost, rašelinový mech nebo dobře uleželý hnůj. Mezi další kroky, které je třeba při podzimní péči o zahradu dodržet, patří i péče o trávník nebo záhony, jak redakce Chalupáři-Zahrádkáři také upozorňovala.
Mýtus: Netkaná textilie je nejlepší volbou
Netkané textilie, jako je spunbond nebo agrotextilie, jsou sice pro zimní ochranu velmi často používané, ale ne vždy jsou tou nejlepší volbou pro všechny situace. Tyto materiály umožňují cirkulaci vzduchu a chrání rostliny před ostrým slunečním světlem. V extrémně chladných a zasněžených oblastech však nemusí samy o sobě poskytovat dostatečnou izolaci. Vsaďte proto i na dodatečnou aplikaci slaměných rohoží apod.
Mýtus: Rostliny zakryjte co nejdříve
Navzdory všeobecnému přesvědčení byste se zakrýváním svých květin neměli spěchat. „Pokud je počasí stále mírné a nad bodem mrazu, mohou vaše rostliny využít přirozeného procesu otužování, ke kterému dochází, když jsou vystaveny nižším teplotám,“ radí zahradník Milan Š. Z Lipky. „Se samotným zakrytím počkejte, až teplota vzduchu trvale dosáhne -1 až -2 stupňů Celsia. Velké keře pak přivažte k opoře a pnoucí růže sestřihněte a šlahouny schovejte pod vrstvu listí. Vyplatí se to,“ dodává.