Jak na zazimování rostlin na zahradě: Pomůže tkanina, růže se vyplatí přivázat

Všechny teplomilné rostliny je třeba pečlivě ochránit před zimními mrazy – potřebují dobré zakrytí a leckdy i dočasnou oporu nebo ohnutí k zemi.

Jak na zazimování rostlin na zahradě: K ruce si vezměte textilii i provázek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S blížící se zimou je podle webu RadioTrek nutné připravit zahradu na nízké teploty a mráz, které mohou vaše milované rostliny poškodit. K velmi choulostivým druhům patří v tomto ohledu růže. Mnoho zahrádkářů se však při jejich zazimování zahrady dopouští častých chyb, které mnohdy vedou k jejich úhynu. Co si tedy pohlídat? Seznamte se s nejčastějšími mýty.

Mýtus: Všechny rostliny vyžadují zimní ochranu

Jedním z častých omylů je, že všechny rostliny potřebují zimní ochranu. Ve skutečnosti vyžadují zazimování podle webu NoviyDoctor pouze ty choulostivé nebo teplomilné. Polodivoké růže a původní odrůdy či botanické druhy tak obvykle snesou mrazy bez větších potíží – a zimní ochranou byste jim mohli pouze uškodit. A to i tou správně provedenou, o které jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Mýtus: Zimní ochrana zaručuje dokonalé přezimování

Zimní ochrana sice může pomoci, ale nezaručuje přežití vašich rostlin. Nepředvídatelné faktory, jako je náhlé tání následované mrazem, mohou silně poškodit kořeny a způsobit mnohdy nenapravitelné škody. Chcete-li maximalizovat šanci svých zelených svěřenců na přežití zimy, měli byste za stejně důležité faktory při jejich zimní ochraně považovat i správné umístění výsadby a celoroční péči. Já se proto raději, když si nejsem jistá, vždy radím se zkušeným zahradníkem. Vyplácí se mi to.

Mýtus: Pouhé zahrabání do půdy je dostačující

Zakopání nízkých růží nebo jiných rostlin do půdy jim nemusí poskytnout dostatečnou ochranu před silnými mrazy. Chcete-li zlepšit izolační vlastnosti půdy, zvažte její smíchání s organickou hmotou, jako je kompost, rašelinový mech nebo dobře uleželý hnůj. Mezi další kroky, které je třeba při podzimní péči o zahradu dodržet, patří i péče o trávník nebo záhony, jak redakce Chalupáři-Zahrádkáři také upozorňovala.

Jak na zazimování chalupy aneb věci, na které rozhodně nezapomínat

Mýtus: Netkaná textilie je nejlepší volbou

Netkané textilie, jako je spunbond nebo agrotextilie, jsou sice pro zimní ochranu velmi často používané, ale ne vždy jsou tou nejlepší volbou pro všechny situace. Tyto materiály umožňují cirkulaci vzduchu a chrání rostliny před ostrým slunečním světlem. V extrémně chladných a zasněžených oblastech však nemusí samy o sobě poskytovat dostatečnou izolaci. Vsaďte proto i na dodatečnou aplikaci slaměných rohoží apod.

Aby vaše rostliny přežily zimu opravdu na jedničku, musíte se o ně právě teď správně postarat – potřebují přivázání i zakrytí iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše rostliny přežily zimu opravdu na jedničku, musíte se o ně právě teď správně postarat – potřebují přivázání i zakrytí

Mýtus: Rostliny zakryjte co nejdříve

Navzdory všeobecnému přesvědčení byste se zakrýváním svých květin neměli spěchat. „Pokud je počasí stále mírné a nad bodem mrazu, mohou vaše rostliny využít přirozeného procesu otužování, ke kterému dochází, když jsou vystaveny nižším teplotám,“ radí zahradník Milan Š. Z Lipky. „Se samotným zakrytím počkejte, až teplota vzduchu trvale dosáhne -1 až -2 stupňů Celsia. Velké keře pak přivažte k opoře a pnoucí růže sestřihněte a šlahouny schovejte pod vrstvu listí. Vyplatí se to,“ dodává.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při zazimování rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články