Jak na zažloutlý parapet: I nejzažranější žlutou barvu odstraní ocet

Pokud je zažloutnutí parapetu už opravdu výrazné, pak vám už běžné čisticí prostředky nepomohou. V takovém případě vsaďte na ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plastové parapety jsou navzdory své odolnosti a nenáročnosti na údržbu náchylné k hromadění nečistot, skvrn a především ke vzniku nevzhledného žlutého odstínu, vznikajícímu v důsledku dlouhodobého vystavení slunečnímu záření. Toto zabarvení, které často navíc zhoršuje samotný strukturovaný povrch plastu, jak upozorňuje web NašeZahrada, může být obzvláště odolné a náročné na čištění. Boj proti tomuto žloutnutí však nemusí být sisyfovským úkolem.

Ocet: neopěvovaný hrdina

Po smíchání s vodou v poměru 1:1 se ocet promění v impozantní čisticí prostředek, který si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami a zažloutnutím. Díky svým šetrným, ale účinným bělícím vlastnostem je tak ideálním řešením nejen pro omlazení zažloutlých parapetů, ale i jakýchkoli jiných umělohmotných povrchů. Pokud ho necháte 5 až 10 minut působit, a poté ho smyjete saponátem, navrátí parapetu jeho původní bělost zcela bez námahy.

10 odolných pokojovek, které si poradí i s obtížnými podmínkami severních parapetů. Vypadají krásně po celý rok

Alternativní řešení

I když ocet bez jakýchkoliv pochyb vyniká svou účinností a dostupností, cestu k běloskvoucí čistotě nabízejí i jiné metody:

  • Bělidlo: Bělidlo je sice účinné, ale jeho drsná chemická povaha a štiplavý zápach z něj mohou činit méně žádoucí volbu, která vyžaduje navíc i některá ochranná opatření (např. gumové rukavice), aby se zabránilo podráždění pokožky.
  • Zubní pasta: Pokud ji budete nanášet jemně a šetrně, může díky svým abrazivním složkám pomoci odstranit z parapetů všechny skvrny a obnovit bělost plastu. Nedá na ni dopustit ani web DámSiVíno. Doporučujeme však vždy provést namátkovou zkoušku, aby nedošlo k poškození povrchu plastu.
Pro odstranění zažloutlé barvy z parapetu se doporučuje použití octa. Je však třeba vsadit na jeho správnou aplikaci. iZdroj fotografie: Freepik
Pro odstranění zažloutlé barvy z parapetu se doporučuje použití octa. Je však třeba vsadit na jeho správnou aplikaci

Pomůže i kyselina citronová

Já osobně používám tuhle šikovnou pomoci zejména pro řešení rzi, ale naše čtenářka Michaela K. z Těšína si ji nemůže vynachválit právě i při čištění parapetů. Lžičku kyseliny citronové rozmíchám v šálku vody a houbičkou objedu všechny plochy. Nechám 5 minut působit a pak stáhnu hadříkem z mikrovlákna. Parapety jsou krásně bílé, a navíc nijak nepáchnou jako když jsem používala ocet.“ Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit na trik se zubní pastou a poradili také, jak si poradit s nepříjemným rosením oken.

Jak bělíte plastové povrchy v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články