Jak nabrousit staré a tupé nůžky bez brousku: Palčivý problém vyřeší jediná lahev piva

Ztupené nůžky ještě nemusí být odsouzeny k vyhození do koše. Naopak – díky několika domácím technikám je můžete nabrousit.

i Zdroj fotografie: Miguel Andrade / Yinan Chen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se nůžky v domácnosti ztupí, pak už obvykle nedokážou dostatečně efektivně plnit svou funkci a je tedy třeba místo nich pořídit jiný funkční kus. Ovšem najdete-li doma brusný papír nebo třeba starý keramický hrnek, pak si můžete tuto investici ještě ušetřit. Nůžky totiž velmi dobře nabrousíte i některými domácími prostředky.

Použijte brusné kameny

Pokud nemáte k dispozici brousek na nůžky, můžete použít k nabroušení nůžek brusné kameny. Jak na to? Kameny namočte vodou a pak jimi přejíždějte po ostří nůžek. Začněte nejhrubším kamenem a postupně přecházejte k jemnějším. Pamatujte si, že tento proces může být poněkud náročný a může trvat několik minut.

Jak nabrousit tupé nůžky špendlíkem

Pomoci vám může i obyčejný špendlík. Začněte tím, že si připravíte nůžky a špendlík (potřebujete špendlík s ostrým koncem). Rozevřete nůžky a udržujte je v jedné ruce. S druhou rukou vezměte špendlík a umístěte ho na konec jedné čepele nůžek. Pomalu začněte posouvat špendlík po celé délce nože (držte ho v úhlu přibližně 20 až 30 stupňů k ostří).

Jak jednoduše nabrousit tupé nůžky bez brousku – možností je řada iZdroj fotografie: Depositphotos

Opakujte tento postup i na druhé části. Buďte však opatrní – pokud budete příliš silně tlačit, může dojít k poškození ostří. Pamatujte si také, že tento postup může být efektivní pro lehce ztupené nůžky, ovšem na ty opravdu silně tupé budete potřebovat spíš brusný kámen nebo brousek.

Jak nabrousit nůžky lahví

Prázdné pivní lahve nebo jakékoli jiné podobné sklo jsou další možností, jak nabrousit tupé nůžky. Stačí pouze najít hranu skla a jemně po ní přejíždět nůžkami tak, aby se ostří nožů dotýkalo skla. Tento postup je třeba opakovat několikrát na obou stranách nůžek, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku.

Použijte brusný papír

Pokud máte k dispozici brusný papír, můžete použít jeho jemnou stranu k nabroušení nůžek. Opět začněte hrubší stranou (stejně jako v případě brusných kamenů) a postupně přecházejte k jemnější zrnitosti. Během broušení můžete také brusný papír namočit, aby bylo broušení účinnější.

Jak nabrousit tupé nůžky s pomocí alobalu

Nabroušení tupých nožů pomocí alobalu není nejlepší způsob, jak jim vrátit ostrost, ale v některých situacích může být užitečné. Zde je postup, jak nabrousit tupé nůžky pomocí alobalu: Vezměte kus alobalu a složte ho několikrát, aby vznikla o něco silnější vrstva. Poté ho s pomocí nůžek rozstříhejte na malé kousky. Jestliže se snažíte nabrousit opravdu tupé nůžky, může to chvíli trvat, proto opakujte tuto akci vícekrát.

Pokud si nejste jisti, zda jsou nůžky dostatečně nabroušeny, zkuste je opatrně použít na stříhání papíru. Je důležité si uvědomit, že tato metoda může pomoci nabrousit tupé nůžky, ale není to ideální způsob, jak je opravdu efektivně naostřit. Použijte ji proto jen v případě nejvyšší nouze.

Jak brousíte tupé nůžky v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články