Pokud se vám podařilo vypěstovat opravdu velkou úrodu rajčat, pak byste měli vyzkoušet některý z těchto receptů. Na nakládaných rajčatech si zaručeně pochutnáte.
Rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta a v srpnu je jejich sezona na vrcholu. Pokud už vám dochází nápady, jak zralá rajčata zpracovat, vyzkoušejte některý z těchto jednoduchých receptů. Nakládaná rajčata jsou dokonalou pochoutkou, na které si smlsnou i ty nejmlsnější jazýčky. V kombinaci s česnekem jsou naprosto neodolatelná.
Co budete na rajčata s česnekem potřebovat
Než se pustíte do samotného nakládání, nejdříve si připravte veškeré suroviny. Potřebovat budete:
- 1,5 – 2 kg čerstvých rajčat,
- 1 svazek zelené petržele,
- 3 – 4 stroužky česneku,
- 2 – 3 listy černého rybízu,
- 2 – 3 třešňové listy,
- 1 kopr,
- 1 hrnek soli,
- 1 – 1,5 l vody
Poměr surovin lze v průběhu přípravy upravovat a měnit podle vašich chutí.
Jak naložit rajčata s česnekem
Nejprve připravená rajčata důkladně omyjte, zbavte všech nepotřebných částí a nakrájejte na plátky. Do pánve, hrnce nebo jiné vhodné nádoby, kam se veškeré suroviny pohodlně vlezou, dejte na dno trochu petrželky, kousky listů třešní a rybízu, najemno nasekaný česnek, kousek kopru a na to naskládejte rajčatové plátky.
V 1 – 1,5 litru vody rozpusťte sůl a výsledným roztokem rajčata s bylinkami a kořením zalijte. Menším talířkem nebo jiným předmětem rajčata zatižte, aby nevyplavala na hladinu, a přikryjte menší pokličkou nebo víkem, aby mohlo docházet k výměně vzduchu a uložte na chladné a tmavé místo po dobu 2 – 3 týdnů. Poté máte nakládaná rajčata připravena k jídlu.
Jak na nakládaná rajčata s hořčicí
Pokud dáváte přednost kořeněnému pokrmu, pak jistě oceníte tento recept. K jejich výrobě budete potřebovat:
- 2 kg čerstvých rajčat,
- 2 – 3 svazky zelené petržele,
- pár kusů kopru,
- 2 svazky celeru,
- 3 kusy cibule,
- 3 kusy křenu,
- 3 – 4 listy rybízu/třešně/malin,
- estragon,
- polévkovou lžíci soli,
- 1 kus bobkového listu,
- 4 kuličky černého pepře,
- 3 kuličky nového koření
- a 2 kusy jedlých karafiátových květů.
Na sporák umístěte hrnec a napusťte jedním litrem vody. Postupně přiveďte k varu a přidejte sůl, nové koření a bobkový list. Poté hrnec přikryjte pokličkou a nechte vařit další 2 – 3 minuty. Následně směs odstraňte z plotýnky a nechte vychladnout. Mezitím naplňte sterilizované zavařovací sklenice. Nejprve vložte česnek a bylinky, poté plátky rajčat, a tak postupujte, dokud se nedostanete až k okraji.
Naskládanou zeleninu s bylinkami zalijte vychlazeným nálevem, překryjte gázou složenou do několika vrstev a na ni položte prkýnko a postavte na něj třílitrovou láhev s vodou. 2 – 3 dny nechte směs odležet, a poté vyměňte nádobu s vodou za objem 1,5 litru. Jakmile se nálev zakalí, přemístěte sklenici na chladné a stinné místo a nechte odležet další 3 – 4 týdny, poté máte hotovo.