Jak (ne)zalévat sazenice: Tvrdá voda z kohoutku je nejhorší volbou

Nedovolte, aby letos pohodu vašich sazenic cokoliv narušilo. Stačí jim dopřát vše, co ke své maximální spokojenosti potřebují.

Aby vaše sazenice opravdu ani trochu nezaskočila venkovní nepřízeň počasí, nezapomeňte je správně otužovat. i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0
                   

Pěstování zdravých sazenic je vzrušující cesta plná očekávání a úžasu. Jde o to, jak z malého semínka vypěstovat silnou rostlinu, která slibuje bohatou úrodu, jak připomíná web VašeKovovýroba. Ať už jste zkušený zahrádkář nebo zvědavý nováček, pochopení rozhodujících prvků, jako je výběr půdy, osvětlení a teplo, může rozhodnout o tom, jak se vám v tomto náročném oboru letos povede.

Základ růstu: Výběr správné půdy

Výběr půdy není jen důležitý – je zásadní. Pro sazenice je půda jejich vesmírem, který jim poskytuje živiny, vzduch a vodu. Vyberte si proto směs určenou speciálně pro sazenice, která je obvykle k dostání v zahradnictví. Tato směs je lehká a porézní, což zajišťuje snadné prorůstání jemných mladých kořínků. Mívá také mírně kyselé až neutrální pH přibližně 6,5-7,0 které je ideální pro většinu rostlin. Rovněž obsahuje prospěšné mikroby, které pomáhají rostlinám lépe vstřebávat živiny. O její vzdušnost se pak stará přidání složek, jako je perlit, vermikulit nebo písek.

Citrusovou kůru nevyhazovat, popožene sazenice k rychlému růstu

Správné zalévání sazenic

Voda je pro sazenice život, ale příliš mnoho nebo příliš málo vody může být škodlivé. Klíčem je důslednost a umírněnost, jak mi vždycky kladla na srdce moje babička. Používejte vodu pokojové teploty, která neobsahuje chemické látky, abyste křehké rostliny nešokovali. Dejte si však pozor na její tvrdost.

Pokud máte doma stále problém s vodním kamenem (což je neklamným příznakem příliš velkého množství minerálů ve vodě), dopřeje svým sazenicí raději vodou dešťovou nebo přinejhorším balenou. Vyplatí se to – vyhnete se totiž řadě problémů. Více o tomto fenoménu psali Chalupáři-Zahrádkáři už dříve.

Aby se vašim sazenicím letos opravdu dařilo, musíte si dát pozor na dodržování všech potřebných věcí. Jinak zapláčete nad výdělkem. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim sazenicím letos opravdu dařilo, musíte si dát pozor na dodržování všech potřebných věcí. Jinak zapláčete nad výdělkem

Zajistěte dostatečné osvětlení

Světlo je stejně důležité jako půda a voda. Sazenice ho potřebují dostatek k fotosyntéze a silnému růstu. Pokud je přirozené světlo nedostatečné, a to zejména v zimních měsících nebo při zamračeném počasí, zachráncem se podle webu 4farmy stává umělé osvětlení. A myslete také na to, že většina sazenic preferuje teplé prostředí (přibližně 18 až 24 °C). Pokud je to tedy třeba, přitopte jim. Více tipů na péči o sazenice od redakce Chalupáři-Zahrádkáři najdete zde.

Jak se o své sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články