Špatně navlhčená a nekvalitní půda: Chyby, kvůli kterým se sazenicím dařit nebude

Vysoce kvalitní substrát se specifickou vlastností i způsob zálivky značně ovlivňuje růst vašich sazenic. Nenechávejte nic náhodě.

Malá sazenice v dlani i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jaro je příslibem rozpuku přírody, na který já se osobně po předlouhé šedivé zimě každoročně velmi těším. Nic se ovšem nesmí uspěchat a platí to dvojnásob pro pěstování sazenic. Ty potřebují velmi specifické podmínky a dodržování několika málo předpokladů, aby se vyvíjely tak jak mají a hlavně aby přinesly kýžené plody, na které se každý tolik těší. Vhodně vybraný čas výsevu, půda i způsob vlhčení jsou nejzákladnějšími parametry, které je zkrátka nutné dodržet. Jak dále postupovat pro úspěšné pěstování?

Substrát vybírejte s rozumem

Vyséváte-li semena, je nutné postupovat podle informací uvedených na zadní straně obalu. Ty vám přesně řeknou, zda se zasévají přímo do půdy, či zda je nutné je předpěstovat. A především se tu dozvíte i měsíc, ve kterém je možné tuto činnost provést. V případě, že tyto elementární kroky nebudete respektovat, profesionální pěstitel z vás nikdy bohužel nebude. Své o tom ví také paní Jana L. z Vřesiny: „Každý dělá chyby. Jednou jsem to nemohla vydržet a zasadila semínka výrazně dříve, než bylo uvedeno. Výsledkem byly slabé a vytáhlé rostlinky.“

Aby se sazenice paprik dobře zakořenily, do půdy stačí přidat trochu popela

Semena by také neměla být prošlá, abyste si zajistili maximální výnosnost. Zajímejte se i o substrát, který by měl být opravdu kvalitní. Web BlížeKPřírodě doporučuje supresivní zeminu, která je provzdušněná a malé kořínky tak lépe prorůstají. Velmi častou chybou je nevhodně zvolená zálivka. Pamatujte na to, že malé sazeničky jsou velmi křehké. Můžete jim vytvořit mikroklima v podobě malého skleníku, který si snadno vyrobíte doma z PET lahve. Jak na to Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. A jak správně vlhčit půdu?

Zalévání malých sazeniček iZdroj fotografie: Piqsels
Malinké sazeničky je vhodné rosit, nepoškodí se tak

Pořiďte si rozprašovač

Rosení je pro rostliny malého vzrůstu ideální. Nedochází k přemokření substrátu, a navíc jsou chráněny před silným proudem vody, který by je mohl poranit, radí web ZahrádkářskáPoradna. Důležitá je ale také kvalita vody, kterou na zalévání a kropení používáte. Ta by měla být odstátá či přefiltrovaná, aby neobsahovala chlor a škodlivé soli. Takovou zálivku ocení všechny pokojové rostliny a v případě orchidejí je to prakticky nutností. Chalupáři-Zahrádkáři o tom psali více v jiném příspěvku.

Na co si při pěstování dáváte největší pozor vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články