Vytvořte si mini skleník, potřeba jsou jen 5L plastové lahve

Pokud byste si rádi vypěstovali křehké saláty nebo třeba ředkvičky, ale nemáte k dispozici skleník, vyrobte si ho z lahve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chtěli jste si někdy prodloužit vegetační období, ochránit choulostivé rostliny před nepříznivými povětrnostními podmínkami nebo začít brzy vysévat semena? Nehledejte nic jiného než mini skleník vyrobený z 5l plastových lahví. Stačí jen pár jednoduchých materiálů a trocha kreativity a tyto lahve můžete znovu použít jako účinné a cenově dostupné řešení pro vytvoření chráněného prostředí pro vaše rostliny.

Jak na výrobu miniskleníku

Samotná výroba není vůbec těžká a zvládne ji i začátečník. Potřebné materiály:

  • plastové lahve o objemu 5 l
  • nůžky nebo kuchyňský nůž
  • značkovač nebo pero
  • zemina
  • semena nebo mladé rostliny

Z plastových lahví odstraňte víčka a etikety a důkladně je vypláchněte, abyste odstranili veškeré zbytky. Pomocí fixu nebo pera vyznačte na láhvi čáru přibližně ve dvou třetinách výšky ode dna. Opatrně stříhejte podél vyznačené čáry pomocí nůžek nebo použijte k řezu ostrý kuchyňský nůž. Ve spodní části udělejte odtokové otvory.

Prostor skleníku naplňte zeminou a vysaďte do ní semena nebo mladé rostliny podle jejich specifických požadavků. Rostliny zalévejte podle potřeby a udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Větrejte skleník částečným otevřením uzávěrů lahví nebo přímo chvilkovým odklopením celé horní části, aby se regulovala teplota a vlhkost. Brzy se dočkáte první úrody.

Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody miniskleníku v kostce

Mini skleník poskytuje kontrolované prostředí, které vám umožní začít s výsadbou dříve v sezóně nebo prodloužit vegetační období do chladnějších měsíců. Rovněž chrání pěstované rostliny před silným větrem, prudkým deštěm, mrazem a nadměrným slunečním zářením, čímž snižuje riziko jejich poškození.

A miniskleník také samozřejmě vytváří mikroklima, které vytváří optimální podmínky pro růst celé řady rostlin, kterým by se jinak venku nedařilo. V neposlední řadě rovněž jeho uzavřený prostor pomáhá zabránit přístupu škůdců a chorob k rostlinám, čímž se snižuje potřeba chemických zásahů na zahradě. A PET lahve vám mohou pomoci i s efektivnějším pěstováním cuket.

Jak vyrobit jednoduchý mini skleník z plastových lahví

Jaké DIY nápady realizujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články