Výnos cuket lze snadno zvýšit, stačí použít obyčejnou plastovou lahev

Vyzkoušejte také tento geniální trik a zvyšte celkovou úrodu cukety. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejná plastová láhev. Takto si zajistíte opravdu velkou sklizeň.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic chutnějšího, než čerstvě sklizené ovoce a zelenina vypěstované na vlastní zahrádce. Abyste si však mohli vychutnat co největší úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči, ochránit je před škůdci, nemocemi i náhlými výkyvy teplot. Zaměřte se na pěstování cuket a zvyšte jejich výnos pomocí geniálního triku s plastovou lahví.

Jak správně pěstovat cuketu

Cuketa je poměrně nenáročná zelenina, přesto dokáže potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Ze všeho nejdůležitější je vysadit ji na vhodné místo ve venkovním záhonu nebo ve skleníku. Zajistěte rostlinám dostatek světla, tepla a pravidelnou zálivku. Zvláště při horkých a suchých dnech musíte rostliny pravidelně zalévat, aby neuschly.

Jak cuketu zalévat

Hlavní roli správné množství vody. Příliš velké podmočení rostlin vede k uhnívání kořenů, vzniku nemocí, houbových chorob nebo plísní. Z toho důvodu zalévejte raději častěji, ale po troškách. Především v letních měsících byste se měli vyhnout kontaktu vody s listy, které by mohlo spálit silné slunce. Z toho důvodů je lepší zalévat rostliny vždy časně ráno. Večerní závlaha může přitahovat slimáky a další škůdce, které láká vlhké a tmavé prostředí.

Jak urychlit nasazování květů a plodů na cuketě během sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Ideální prostředí pro cukety

Půdu v záhonu byste měli před výsadbou cukety upravit tak, abyste pro rostliny vytvořili ty nejlepší životní podmínky. Substrát by měl být velmi úrodný a dobře propustný. Jeho vlastnosti můžete poměrně snadno vylepšit tím, že zeminu obohatíte vyzrálým kompostem nebo fermentovaným hnojem. Případně jinými přírodními hnojivy, které půdu vyživí a zlepší její strukturu.

Pomůže trik s plastovou lahví

Mnoho zahradníku přechází k tzv. kapkovému zavlažování, které dodává vodu přímo ke kořenovému systému pěstovaných plodin. Jediné, co k tomuto způsobu zalévání budete potřebovat, je obyčejná plastová láhev. V její spodní části vyvrtejte díru a zakopejte ji do záhonu až po hrdlo. Umístěte ji v dostatečné vzdálenosti, abyste nepoškodili kořeny rostlin. Podle potřeby pak stačí přes hrdlo jen dolít vodu. Takto jednoduše zabráníte přelévání cuket a hromadění přebytečného množství vody u kořenů.

Jak pěstovat cuketu ze semen

Jaké triky k zavlažování cukety využíváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články