Jak obnovit suchý zip na oblečení a botách: Světe, div se, pomůže kartáček na zuby

Suchý zip na botách nemusíte nechat draze měnit, místo toho ho vyčistěte obyčejným kartáčkem na zuby. Celý postup je snadný a zvládne ho každý.

i Zdroj fotografie: Gardela / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Suché zipy se hojně používají na oblečení, obuvi a taškách k rychlému a pohodlnému zapínání. Časem se však na povrchu těchto pomocníků mohou hromadit žmolky, vlasy a prach, čímž se snižuje jejich účinnost. Když se strana s háčky suchého zipu zanese, nedrží již tak pevně, jak by měla, což vede ke snížení funkčnosti. Nemusíte se však bát, protože existují jednoduché a účinné metody, jak suchý zip snadno obnovit. Osvědčené je například použití zubního kartáčku.

Jak funguje suchý zip

Suché zipy se skládají ze dvou částí: strany s háčky a strany se smyčkami (s malými poutky). Strana s háčky je obzvláště náchylná k zachytávání nečistot, což snižuje její účinnost. Když se v háčcích zaseknou vlákna, žmolky nebo vlasy, brání bezpečnému spojení se stranou se smyčkou, což způsobuje, že suchý zip ztrácí svou přilnavost.

Nástroje pro obnovu suchého zipu

Pokud se chcete těchto nečistot zbavit, můžete si vybrat z mnoha domácích pomocníků.

  • Zubní kartáček s tuhými štětinami je vynikajícím nástrojem pro čištění suchého zipu. Jeho štětiny dosáhnou hluboko do háčků a účinně odstraní nečistoty.
  • Váleček na žmolky s lepicími fóliemi dokáže z povrchu suchého zipu rychle odstranit veškeré žmolky, vlasy a prach.
  • Hřeben s jemnými zuby může fungovat podobně jako zubní kartáček, zejména pokud má kovové zuby. Pomáhá odstraňovat nečistoty a obnovovat přilnavost suchého zipu.
  • V nouzi můžete použít i čistý kus suchého zipu (stejného typu). Háčky na čistém suchém zipu zachytí a odstraní nečistoty.

Jak používat zubní kartáček k vyčištění suchého zipu

Zubní kartáček má doma úplně každý – pro tento účel budete potřebovat nějaký s tuhými štětinami. A jak tedy na to? Položte předmět rovně na čistý, tvrdý povrch, například na stůl nebo pracovní desku. Ujistěte se, že oblast se suchým zipem je snadno přístupná. Držte zubní kartáček v jedné ruce a krátkými, rychlými tahy vyčistěte znečištěný suchý zip. Tuhé štětiny pomohou uvolnit žmolky, vlasy a nečistoty zachycené v háčcích. Buďte důkladní, ale šetrní, abyste nepoškodili suchý zip nebo látku.

Boty na suchý zip mají jednu nehezkou vlastnost – leckdy se jejich zapínání ošoupe dříve, než samotné tělo bot iZdroj fotografie: Pixabay
Boty na suchý zip mají jednu nehezkou vlastnost – leckdy se jejich zapínání ošoupe dříve, než samotné tělo bot

Pravidelně s předmětem třepejte, abyste odstranili uvolněné nečistoty, a pokračujte v kartáčování, dokud suchý zip nebude vypadat čistě a háčky nebudou průhledné. Po vyčištění zip zkontrolujte a v případě potřeby proces kartáčování opakujte, dokud nebude suchý zip zcela obnoven. A jestliže na něm stále zůstanou jemné žmolky nebo prach, můžete je posbírat pomocí válečku na žmolky. Jednoduše přejeďte válečkem na chlupy po povrchu suchého zipu a máte hotovo. A pokud jste při čištění boty namočili, pak je nikdy nesušte na topení.

Jak čistíte suchý zip doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články