Jak odstranit pařez: Jde to bez těžké techniky, sůl ho rozežere jedna báseň

Usnadněte si práci a vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, jak se zbavit pařezu v zahradě. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je sůl, která jej zcela rozežere.

pařez v zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vám v zahradě zůstal trčet pařez a nevíte, jak si s ním co nejlépe poradit, pak nejspíš oceníte tento jednoduchý způsob, který tento problém vyřeší za vás. Podle webu This Old House si díky této metodě s pařezem zvládne poradit opravdu každý i bez těžké techniky nebo nebezpečných chemikálií. Tuto techniku vyzkoušel i náš děda a výsledkem jsme byli všichni velmi příjemně překvapení. Pařezu se zbavil téměř bez práce.

Jak naložit s pařezem

Jestli vám tento zbytek stromu v zahradě nijak nepřekáží, nemusíte s jeho odstraňováním nijak pospíchat. Velmi snadno z něj můžete udělat přírodní dekoraci, která dotvoří kouzlo celého prostoru. Lze do něj vysázet některé druhy rostlin, dozdobit soškami a světýlky, zřídit na něm pítko pro ptáčky nebo z něj vyrobit stolek, jak jsme doporučovali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Fantazii se meze nekladou.

Co budete pro odstranění pařezu potřebovat

V případě, že se přece jen rozhodnete vyčnívající pařez ze země odstranit, budete k tomu potřebovat vrtačku, trochu vody a obyčejnou kuchyňskou sůl. O jejich zázračných účincích při odstraňování zbytku stromu spolu s kořenovým systémem jsme psali už v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Vyhnete se tak použití toxických chemikálií, které jsou nebezpečné nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbavte se pařezu v zahradě jen s minimem úsilí

Připravte pařez

Začněte tím, že do pařezu pomocí vrtačky vyvrtáte několik otvorů. Mezi nimi udržujte vzdálenost alespoň 10 – 15 cm. Pokuste se každý otvor pomocí vrtáku vytvarovat do kuželovitého tvaru ztenčujícího se směrem ke středu. Tvorba těchto děr je nejtěžší práce, kterou budete muset při odstraňování pařezu podstoupit. Dále už to bude hračka, jak potvrzuje i náš čtenář Kamil D. z Litoměřic: „Po tom, co jsem vyvrtal díry už to bylo snadné. Za pár měsíců po pařezu nezbyly ani stopy.“

Manžel přeměnil nevzhledný pařez na dům pro trpaslíky

Naplňte pařez solí

Jakmile máte otvory hotové, nasypte do každého z nich jednu polévkovou lžíci kuchyňské soli. Tak ze dřeva vytáhne veškerou vlhkost, takže se postupně stane suchým a křehkým. Dále do každé díry přilejte půl hrnku vody, aby se sůl mohla rozpustit a rozprostřít po celém povrchu. Každých 14 dní dosypte další várku soli a opět zalijte vodou. Nakonec stačí podle webu Lawn Starter seschlý pahýl odstranit sekerou nebo lopatou nebo nechat na místě zcela rozložit.

Jakým způsobem odstraňujete zbytek pařezu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články