Když se k likvidaci nemáte: Kreativní využití pařezu na zahradě

Likvidace starého pařezu na zahradě nemusí být nutností. Naopak – ještě ho můžete využít. Stačí se jen seznámit s šikovnými triky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pařezy na zahradě mohou být často považovány za nepořádek a nevzhledný prvek v krajině. Existuje však několik způsobů, jak je kreativně využít a udělat z nich funkční a dekorativní prvek na zahradě.

Osaďte pařez jednoduše květinami

Jedním z nejčastějších způsobů využití pařezu na zahradě je jeho přeměna na pěstební nádobu pro květiny. Pařez naplněný zeminou a osazený květinami vypadá velmi působivě a přírodně. Je však nutné tento improvizovaný záhon opravdu pravidelně zalévat, aby byly rostliny stále svěží. Počítejte také s tím, že za několik sezón se pařez rozloží a vy vše budete muset vysadit jinam.

Do pařezů je možné vysazovat různé druhy květin, od cibulovin a letniček až po kapradiny a netřesky. Záleží na světelných podmínkách a vaší fantazii. Vyrobit z něj můžete i skalku. Do té se skvěle hodí například tyto druhy:

 • šafrán (Crocus)
 • narcis (Narcissus)
 • sněženka (Galanthus)
 • čemeřice (Helleborus)
 • jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)
 • brambořík (Cyclamen)
 • třemdava bílá (Dictamnus albus)
 • kuklík (Geum)
 • violka (maceška) zahradní (Viola x wittrockiana)
 • vřesovec pleťový (Erica carnea)
 • hlaváček jarní (Adonis vernalis)
 • vilín (Hamamelis)
 • petrklíč (Primula)
Jak kreativně využít pařez na zahradě, aniž byste ho museli likvidovat iZdroj fotografie: Depositphotos

Luxusní stolek z pařezu

Pokud máte na zahradě rovný, dostatečně vysoký a netrouchnivějící pařez, můžete ho využít i jako malý stolek. Stačí k němu připevnit vhodnou desku (nejlépe dřevěnou a kulatou, aby se dobře sladila s kmenem). Takto vznikne na vaší zahradě skutečně dekorativní a funkční prvek. Tento stolek je navíc ideální pro posezení s přáteli nebo na uložení nápojů během letních grilovaček.

Pokud ho navíc obohatíte o kamínky nebo mozaiku, vytvoříte tak unikátní designový kousek, který okouzlí všechny návštěvníky zahrady. V obchodech lze také pořídit různé barvy, které svítí ve tmě. Jestliže takové barvy použijete na obroušeném povrchu pařezu, můžete si užít pohled na krásné výtvory i po setmění.

Jak kreativně využít pařez na zahradě, aniž byste ho museli likvidovat iZdroj fotografie: Depositphotos

Pařez jako pohádková chaloupka

Pokud máte děti, můžete z pařezu vytvořit pohádkovou chaloupku pro skřítky. Stačí na něj připevnit dveře a okno a nechat dětské fantazii volný průběh. Tento originální prvek navíc přinese na zahradu opravdu jedinečné kouzlo, které budou všichni obdivovat.

Světelná cesta z odpadu

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít starý pařez, je vytvoření světelné cesty. Využijte pro ni dřevo s přirozenými trhlinami a pomocí LED světel a baterií vytvořte originální lampy. Tyto lampy můžete následně umístit podél cesty na zahradě (anebo vést zahradní stezku jednoduše okolo nich) a vytvořit tak nádhernou atmosféru.

Který z nápadů na přeměnu starého pařezu v něco užitečného se vám líbí nejvíce?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články