Pokud se rozhodneme pokácet strom, nebude největším problémem likvidace jeho kmene, ale odstranění pařezu, jehož kořeny jsou pevně vsazeny do půdy (a leckdy dokonce začnou i obrážet). Můžete samozřejmě použít hrubou sílu a povolat si na pomoc souseda s traktorem – ovšem pokud se nechcete namáhat více, než je třeba, můžete vsadit i na mnohem jednodušší způsoby.
Odstranění pařezu s pomocí hub
Pokud na odstranění pařezu příliš nespěcháte, nechte přírodu ,ať se o vše potřebné postará za vás. Jestliže na odstranění pařezu příliš nespěcháte, nechte přírodu ,ať se o vše potřebné postará za vás. Stačí, pokud na svou zahradu pozvete dřevokazné houby. Ty jsou k dostání na trhu ve speciálních přípravcích, které stačí na dřevo pouze aplikovat. Pařez je nutné pravidelně kropit vodou nebo chránit mulčem z listí.
Tím můžete urychlit rozkladné procesy tak, že už za 6 měsíců pařez zcela ztrouchniví. V suchých podmínkách to může trvat až 2 roky. Záleží samozřejmě také na druhu dřeva. Jakmile se dřevo rozpadne, stačí jen zarovnat terén a vyčnívající části jednoduše rozbít rýčem. Zbytky pařezu není nutné vyjímat ze země – naopak, poslouží jako přirozené organické hnojení.
Pomoci může i dusičnan amonný
Pokud se vám nechce investovat do drahých přípravků, pak do pařezu jednoduše navrtejte několik otvorů a nalijte do nich dusičnan draselný nebo amonný. I tyto prostředky poskytnou bakteriím a dalším mikroorganismům skvělé startovací podmínky k tomu, aby mrtvé dřevo zcela rozložily. Pařez pak opět stačí jen zarovnat s terénem.
Jak na rychlé odstranění pařezu
Pahýl dřeva vyčnívající ze země je možné použít jako nápaditou zahradní dekoraci. Pokud ho však ve svém zorném poli jednoduše nechcete, pak se zbavte co největšího množství nadzemních částí. Základní metodou je frézování pařezu a odstřihnutí větších kusů a zbytků větví teleskopickými nůžkami. Poté je možné pařez vypálit anebo ho ovázat provazem a vytrhnout třeba s pomocí traktoru. Počítejte však s nutností jeho značného odkopání ze všech stran.
Pařez není nutné vždy odstraňovat
Ale vraťme se ještě k dekorativnímu využití pařezu. Můžete to provést jednoduše tak, že pahýl nad zemí necháte při kácení delší, poté ho zarovnáte a je ho vnitřek vydlabete a použijete jako květináč. Hlínu je možné nasypat přímo dovnitř anebo získaný prostor použít pro vložení standardního květináče. Pařezy nízko u země je zase možné obsypat štěrkem a osadit třeba skalničkami. Získáte tak zajímavou zahradní dekoraci.
Jaké úpravy letos plánujete na své zahradě?