Pařez polijte hořlavinou a čekejte, za pár týdnů zmizí z vaší zahrady

Zbavte se překážejícího pařezu v zahradě i bez namáhavého kopání. Za pomoci hořlaviny po něm za pár týdnů nezbude ani stopy.

Na kácení stromů bez povolení zapomeňte, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste pokáceli nebo nechali pokácet v zahradě strom, zbyl po něm pařez. Ten může nejen překážet, ale v některých případech dokáže i opakovaně obrážet. Zbavit se ho vykopáním je dosti vyčerpávající a zabere hromadu času. Odstranit pařez vám dokáží pomoci speciální chemické přípravky ze zahradnictví, ale i obyčejná hořlavina nebo ekologičtější sůl.

S překážejícím pařezem zatočí chemie

Mnohem méně namáhavá než kopání je chemická likvidace pařezu. K té můžete použít buď speciální přípravky nebo běžná minerální dusíkatá hnojiva, jako je močovina, dusičnan sodný nebo draselný, jak jsme poradili v minulosti na webu Chalupáři-Zahrádkáři. Stačí je vsypat do předem vyvrtaných otvorů. Jejich vlivem se pařez do několika málo let rozloží, aniž byste ho museli pracně vykopávat.

Jak bezpečně vypálit pařez

Odstranit pařez ale můžete i za pomoci volně dostupných hořlavin, jako to dělá pan Mirek z Broumova: „Pařez navrtám, do děr vliju technický líh a za pár týdnů ho podpálím.“ Jak pařez navrtat, aby dobře hořel, radí web Family Handyman. Řetězovou pilou nejprve seřízněte pařez tak, aby byl co nejnižší. Poté po jeho obvodu vyvrtejte rovnoměrně rozmístěné, 15 až 20 cm hluboké otvory. Nakonec vytvořte asi 25 cm hluboké otvory i na jeho ploše.

Do vytvořených otvorů nalijte tekutou hořlavinu a počkejte několik týdnů, než ji dřevo vsákne. Nikdy však nepoužívejte benzín nebo motorový olej, radí web The Spruce. Benzín se vyznačuje vysokou výbušností a motorový olej při spalování vypouští toxické látky. Pařez palte jen v případě bezvětrného počasí a mějte připravenou hadici nebo jiný zdroj vody, kdyby bylo třeba jej uhasit. V redakci jsme se rozhodli využít menší pařez v zahradě jednoho z redaktorů a udělat z něj táborák. Jako hořlavinu jsme však použili tekutý podpalovač na gril.

Pařez po pokáceném stromě iZdroj fotografie: Pxhere

Pařez pomůže odstranit epsomská sůl

Chcete-li překážející pařez odstranit šetrnější cestou, sáhněte po epsomské soli. V místě řezu pařezu vyvrtejte rovnoměrně několik otvorů a do nich vsypte sůl, tak aby byly zcela zaplněné. Nakonec pařez zalejte a přikryjte igelitovou fólií. Za dva až tři měsíce již bude pařez podstatně měkčí a začne se postupně rozpadat. Vykopat ho už poté bude hračka. Další ekologické způsoby, jak pařez zlikvidovat, jsme již na webu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

S likvidací pařezu můžete spojit i táborák

Jak se zbavujete pařezů v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články