Plevel mezi dlažbou se stane minulostí: Žádné vykopávání a chemie, přitom zmizí už během 24 hodin. Pomůže technika známá po desetiletí

Odstranit plevel mezi dlažbou lze přírodní cestou, a jako bonus i rychle a levně. Vystačíte si jen s tím, co najdete doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevel mezi dlaždicemi je prokletím většiny lidí, kteří si zakládají na vzhledu svého dvora. Roste rychle a neustále se objevuje nový. Ale musí to tak být? Vyzkoušejte několik metod na to, jak se přirozeně zbavit plevele, který roste mezi dlaždicemi. Uvidíte, že i vy si najdete tu, jež vám bude vyhovovat nejvíce.

Jak používat sůl na plevel

Velmi oblíbeným postupem je použití soli, jíž se nežádoucí rostliny jednoduše zasypou. Ovšem u její aplikace se vyplatí opatrnost. Nějaký efekt sice mít bude, ale její přebytek může poškodit rostliny rostoucí v těsné blízkosti dlažby. Navíc sůl neprospívá ani zvířatům, bolí je po ní tlapky.

Vroucí voda na plevel

Dalším přirozeným způsobem, jak odstranit plevel mezi dlaždicemi, je docela obyčejná vroucí voda. Jednoduše stačí plevel zalít horkou vodou a je hotovo. Při likvidaci opravdu odolných druhů je však do vody nutné přidat i trochu octa. Jde především o tyto:

  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • pýr plazivý (Elytrigia repens)
  • šťavel růžkatý (Oxalis corniculata),
  • a pampeliška lékařská alias smetánka (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat ocet k ničení plevele

Ocet by měl být proto toto použití zředěn vodou v poměru 2: 1. Poté ho stačí jen nalít do postřikovače a každý plevel postříkat až 3krát v rámci jednoho týdne. Výsledek je skoro okamžitý, navíc ocet nepoškozuje dlažbu. Možné je použít také horký ocet smíchaný s vodou a trochou mycího prostředku na nádobí.

A jak tento pomocník působí? Obsahuje kyselinu octovou, která odvádí vlhkost z rostlinných pletiv, a velmi rychle tím zapříčiní jejich odumírání. Ocet navíc při správném použití působí extrémně rychle a první výsledky tak můžete zaznamenat už během čtyřiadvaceti hodin. Veškerý plevel zhnědne a uschne. Opakovaná aplikace pak slouží k vyhubení i těch nejodolnějších kořínků, ukrytých hluboko v zemi.

Odstranění plevele jedlou sodou

I ta nejobyčejnější jedlá soda, kterou běžně používáme v kuchyni, se může stát smrtící zbraní v boji s plevelem. Jde o přírodní přípravek, který si s nežádoucími rostlinami skvěle poradí, ale zároveň nebude představovat žádnou hrozbu pro životní prostředí. A jak soda působí proti plevelům? Působí přímo na jejich kořeny, což způsobí jejich vyschnutí a odumření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li se plevele zbavit s pomocí jedlé sody, pak ho nejprve dobře zalijte vodou a teprve poté ho posypte jedlou sodou. A abyste zabránili růstu plevele dlouhodobě, můžete vysypat jedlou sodou celou terasu nebo dlažbu a poté smetáčkem nahrnou jemný prášek do mezer mezi dlaždicemi. Chcete-li se plevele úplně zbavit, opakujte tuto akci každé 4 týdny. Nic jiného potřebovat nebudete.

Řešení se najde i pro kutily

Další možností je pořízení vypalovačů plevele. Jeho odstranění je možné i silným proudem vody. A pokud tyto vyčištěné mezery poté vyplníte speciální spárovací hmotou, budete mít vystaráno. Není to sice úplně levné, ale budete mít klid na léta. A to za trochu té námahy navíc rozhodně stojí.

Jaké jsou vaše přirozené způsoby, jak se zbavit plevele?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články