Mnoho lidí si myslí, že hlavním problémem bílého prádla je zašednutí. Bohužel to však nemusí být vždy tak úplně pravda. Ještě větší potíže nám totiž mohou udělat zažloutlé skvrny od potu. Ty vznikají především kvůli solím, které vstupují do látky. Efekt se násobí, pokud navíc používáme deodorant. Běžné vyprání si s nimi neporadí, ovšem s několika triky dostane vaše oblečení opět dokonalý vzhled.
Jak na domácí bělení oblečení
Seznam ingrediencí pro tuto metodu není příliš dlouhý. Bude vám stačit jen 5 obyčejných pomocníků, které najdete ve spíži. A co tedy budete potřebovat?
- 120 g jedlé sody,
- 1 polévkou lžíci soli,
- 250 ml bílého octa,
- 500 ml teplé vody,
- 1 polévkou lžíci peroxidu vodíku.
Aby byl výsledek dokonalý, musíte je použít tím správným způsobem. Pro začátek smíchejte ocet a vodu ve vhodné nádobě a oblečení vložte dovnitř. Mělo by si tu pobýt 20 minut. Účinně naruší vazby mezi solí a látkou a jako bonus vás tato lázeň zbaví i nepříjemného zápachu. Jednoduše tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. A pokud doma nemáte bílý ocet, sáhněte i po tom obyčejném, také pomůže.
Jak odstranit skvrny od potu
Nyní smíchejte zbylé tři ingredience tak, aby vám vznikla jemná pasta. Namočené oblečení opatrně vyždímejte a rozložte na vhodné podložce (skvělý bude savý ručník). Pastu naneste na postižená místa a nechte 20 minut působit. Soda a sůl se postarají o odstranění soli a peroxid vodíku vaše prádlo velmi efektivně vybělí.
Ovšem pozor, tento pomocník umí být také velmi agresivní. Proto vždy pro jistotu vyzkoušejte jeho působení nejdříve na kusu oděvu, kde případné škody nebudou příliš viditelné. Teprve ve chvíli, kdy látka zůstane nepoškozená, aplikujte pastu na znečištěná místa (nejčastěji jde o podpaží nebo o límec košile, který také žloutne kvůli potu).
Na závěr prádlo vyperte
Nyní už vám jen zbývá oděv vyprat tím správným způsobem. Pokud chcete docílit ještě zářivějšího efektu, přidejte do pracího prášku jednu lžíci jedlé sody (ta zároveň zbaví pračku vodního kamene, protože při pravidelném používání změkčuje vodu) a nechte košile nebo jakékoliv další bílé oblečení vybělit na sluníčku. Uvidíte, že výsledek bude perfektní.
Trik pro vyčištění matrace
Peroxid si však poradí i s jinými výzvami v domácnosti – například se skvrnami na matraci. Nejdříve smíchejte sodu a peroxid v množství jedné lžíce od každé ingredience a poté do směsi ještě přidejte mýdlo. Směs vlijte do rozprašovače a následně ji aplikujte na znečištěnou matraci. Nechte 20 až 30 minut působit a poté dočistěte vodou
Bělení utěrek díky peroxidu
Rádi byste doma měli sněhobílé utěrky, ale nechcete vsázet na komerční čističe? Ani tentokrát není postup bělení vůbec těžký. Budete potřebovat jen čtyři pomocníky:
- 2 lžíce pracího prášku,
- 2 lžíce peroxidu vodíku,
- vodu,
- dostatečně velký hrnec.
Utěrky vložte do hrnce, zalijte je vodou a přimíchejte peroxid a prací prášek. Přiveďte k varu a vařte 10 minut (hrnec zakryjte poklicí, štiplavý zápach peroxidu je opravdu nepříjemný). Nakonec utěrky nechte vychladnout a vyperte je jako obvykle. Pro lepší výsledek se vám opět vyplatí bělení na sluníčku a přidání jedlé sody do přihrádky na prací prášek. Místo aviváže pak můžete použít docela obyčejný ocet.
Jak na zapáchající prádlo
Někdy se nám však může stát, že i když jsou košile nebo bílá trička doslova běloskvoucí, nepříjemně nás překvapí nevábným zápachem. Příčin tohoto stavu může být hned několik, ale obvykle je na vině znečištěná pračka. A jak si s tím poradit? První věcí, kterou musíte udělat při čištění pračky, je důkladně umýt její vnitřek. Nejjednodušší je použít obyčejný hadr. Poté vyjměte přihrádku určenou na prací prostředek a důkladně ji vyčistěte.
Bude vám stačit mýdlo a voda – i když zdejší usazeniny vypadají opravdu úporně, ve skutečnosti k jejich odstranění stačí málo. Poté si vezměte do parády gumové těsnění u ústí pračky a vyčistěte ho mokrým hadrem a mýdlovou vodou. A na závěr vložte do pračky dvě tablety na mytí nádobí. Stačí ty úplně obyčejné. Následně zapněte pračku na nejdelší a nejteplejší program a nechte je, ať odvedou svou práci. Po skončení cyklu bude pračka jako nová a bez zápachu.
Jak na pravidelné čištění pračky
Pokud se chcete potížím s nepříjemným zápachem v pračce jednoduše vyhnout předem (a neřešit tak akutní problémy), zkuste tuto údržbovou rutinu provádět alespoň jednou za měsíc. A když doperete, měli byste nechat dvířka pračky trochu pootevřená. To vám pomůže vyhnout se jejímu zatuchnutí – je to důležité zejména ve chvíli, kdy často používáte aviváž, protože právě ta má paradoxně k tomuto chování sklony.
Ale tabletu do myčky můžete použít i jinak – třeba pro údržbu koupelny. Snažíte se odstranit špínu ze sprchových závěsů a sprchových dveří, odkud všechny čističe jednoduše stékají? Vezměte si na pomoc obyčejnou houbičku na nádobí a tabletu do myčky. Změřte velikost tablety a udělejte do hrubší strany houbičku díru tak, aby se do ní tableta přesně vešla. Pak už ji stačí jen navlhčit a použít k očištění koupelny.
Nejčastější chyby při praní
Někdy si však na problémy zaděláváme, aniž bychom to věděli. Například tím, že špatně dávkujeme prostředek na praní. Nejčastější chybou v používání pracího prostředku je jednoduše to, že ho jen nalijeme do přihrádky, aniž bychom skutečně přemýšleli o správném množství. Příliš velké množství prášku nebo gelu však prádlo zničí. Nepoužívejte ho ale ani příliš málo, protože vaše oblečení se naopak nemusí dobře vyprat.
Pokud ovšem prášek dávkujete správně, ale zároveň máte velkou rodinu a velkou pračku, pak i vy musíte změnit své návyky. Máte velkokapacitní pračku, tedy takovou, do které se vejde více než 9 kilogramů prádla? Pak nezapomeňte použít trochu pracího prostředku navíc, abyste měli jistotu, že prádlo bude skutečně perfektně čisté. V ostatních případech byste se měli vždy držet doporučeného množství pracího prostředku, které najdete uvedené na jeho obalu.
A jaké triky pro perfektní vzhled bílého prádla používáte vy?