Pavouci nepatří mezi právě oblíbené návštěvníky našich domovů. Řada lidí se jich podvědomě děsí – a přitom zcela zbytečně. U nás totiž existuje jen velmi málo druhů, které by vám dokázaly prokousnout kůži. A smrtelně jedovatý není žádný z nich. Nejnebezpečnější je zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium), po jejímž kousnutí se mohou dostavit nepříjemné otoky, nebo dokonce necitlivost postižené části těla. Ta se však v domácnostech nevyskytuje.
Pavouci vám pomohou s hmyzem
Jak je to tedy se zabíjením pavouků v domácnostech? Stačí se jen zamyslet nad tím, co u vás doma vlastně dělají. Určitě se k vám nepřišli jen ohřát nebo na vás pouštět hrůzu. Naopak. Do domu dorazili za zdrojem potravy. Velkým lákadlem je pro ně totiž hmyz, jenž s námi domácnost sdílí. Poradí si s komáry, kteří přenášejí mnohé choroby, ale i s rybenkami, mouchami a dalšími návštěvníky z říše hmyzu.
Pokud je budete bezmyšlenkovitě vybíjet, pak se jednoduše připravíte o ten nejefektivnější prostředek pro likvidaci hmyzu v domácnosti vůbec. Hmyz totiž žije v našich obydlích od nepaměti, ale obvykle o něm skoro nevíme. Většinou odhalíme až škody, které způsobuje. Každý si jistě vzpomene na díry v oblečení po šatních molech nebo na pavučinky ve spíži po těch potravinových. Ovšem i s těmi si pavouci poradí.
Chodí pavouci vždy ve dvou?
Někteří lidé však mají k pavoukům a jejich zabíjení trochu jiný vztah – obavy ze msty věrného pavoučího druha (či družky). Proto tyto nevítané návštěvníky raději patrně odchytávají do vhodných nádob a vynáší je ven. To je jistě bohulibé – žádný nevinný život nebude zmařen. A pokud pavouka odneste dostatečně daleko, už nikdy se k vám nevrátí. Je však obava z pavoučí pomsty oprávněná?
Samozřejmě že ne. To se děje snad jen v béčkových hororech. V říši pavouků ke tvorbě žádných pevných svazků mezi partnery nedochází – naopak, samička menšího samečka po páření často sežere (poslouží jí totiž jako vítaný zdroj živin). Důvod objevení dalšího pavouka poté, co toho prvního odstraníte, je prostý. Tam, kde se najde dostatek potravy pro jeden velký exemplář, jí jistě bude dost i pro mnohé další. Navíc dochází k obsazení teritoria původního pavouka. Nic víc v tom nehledejte.
Bylinky proti pavoukům
Pokud však chcete těmto návštěvníkům zamezit přístup do domácnosti, pak se spolehněte na jejich odpuzení ještě předtím, než překročí váš práh. Skvěle vám k tomu pomůže například ocet nastříkaný na rám oken. A přimíchat do něj můžete i nejrůznější bylinky, jako je například pelyněk, levandule, česnek, cibule, petržel, kopr, bazalka nebo máta. Pavouci nemají rádi ani vůni kaštanů – ty tedy stačí jednoduše nasypat na parapety.
Jak velký problém pro vás představují pavouci v domácnosti?