Před praním džín se vyplaní do pračky hodit cukr: Ve spojení s octem je ochrání před blednutím

Džíny jsou univerzálním kouskem šatníku. Aby dlouho vydržely v perfektním stavu, je potřeba je vhodným způsobem prát a sušit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Džíny jsou módní stálicí již několik desítek let. Přitom se původně jednalo o pracovní kalhoty zlatokopů a kovbojů. Najít ty pravé, co skvěle padnou, je někdy opravdu kumšt. Když už takové džíny objevíte, je třeba se o ně správně starat, aby dlouho vydržely. Správná údržba džínů tkví především v opatrném způsobu praní a vhodném sušení. S péčí o džínovinu vám mimo jiné pomohou běžné kuchyňské ingredience – ocet a moučkový cukr.

Barvu zachrání ocet a cukr

Často nošeným džínům hrozí, že rychle vyblednou. Tomu se dá naštěstí zabránit, a to předpírkou, při které si vystačíte s několika věcmi z kuchyně. Do umyvadla napusťte pět až sedm litrů vlažné vody, přidejte šálek 9% octa a dvě až tři lžíce moučkového cukru. Důkladně promíchejte a do roztoku na 40 až 50 minut ponořte džíny. Po vyjmutí z umyvadla je propláchněte čistou vodou a vložte do pračky. Cukr s octem zařídí, že si džíny udrží výraznou barvu po delší dobu.

Džíny perte opatrně

Nejideálnějším způsobem je praní džínů v ruce. To je však dosti únavný úkol. Snadnější možností je pračka, zde je ale velice důležité dodržovat několik pravidel, aby se džíny zbytečně neničily. Džínovina není materiál, který je třeba často prát. Perte je jen před prvním nošením a tehdy, jsou-li opravdu špinavé. Zapomeňte na vysoké teploty, program na 30 °C úplně stačí. Pohromadě perte vždy kalhoty o stejném odstínu. Doporučuje se džíny prát naruby, aby rychle nevybledly. Zapomeňte také na aviváž, kvůli které se vlákna džínoviny mohou snadněji poškodit.

Odolné skvrny odstraníte jednoduše

Pokud jste na džínách objevili podezřelé skvrny, zachovejte chladnou hlavu, existují totiž bezpečné způsoby, jak se jich zbavit. S mastnými skvrnami vám pomůže dětský pudr, který přebytečnou mastnotu vsákne. Flek posypte pudrem a nechte několik hodin působit. Poté džíny vyperte jako obvykle. Se skvrnami od krve si poradí sůl. Rozpusťte lžičku soli ve studené vodě. V roztoku namočte hadřík (pozor, aby nepouštěl barvu) nebo zubní kartáček a nenásilně potřísněnou oblast vyčistěte. Nakonec džíny vyperte.

Džíny - správné sušení iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak urychlit sušení džínů

Pokud chcete, aby džíny uschly rychleji, existuje trik, který vám k tomu pomůže. Po vyprání v pračce spusťte program rychlého odstřeďování. Ten většinu vody z džínů vyždímá a ty pak uschnou mnohem rychleji (použít můžete i trik s ručníkem). Po dokončení odstřeďování nechte džíny volně doschnout pověšené naruby a na stinném místě. Sušení na slunci by mohlo zapříčinit blednutí barvy a ničení látky. Abyste se vyhnuli otiskům kolíčků na džínovině, nevěšte kalhoty za nohavice, ale v pase.

Jak se staráte o džíny a jiné oblečení z džínoviny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články