Jak získávám nekonečné množství léčivých brusinek z 1 keříku: Následováním mé metody ho zvládnete vypěstovat i ze semínka z obchodu

                   

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) není na zahrádkách pěstována ani zdaleka tak často, jak by si zasloužila. A přitom není o nic náročnější, než brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) známá také jako „kanadská borůvka “ nebo klasická brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus). Ale věděli jste, že si ji můžete vypěstovat i ze semínka ze sušeného ovoce?

Léčivé účinky brusinky

Abychom vše uvedli na pravou míru – sušené brusinky jsou v lidovém léčitelství velmi oblíbené. A aby si zachovaly maximum prospěšných vlastností, suší se mnohdy při nízké teplotě, která semínka nepoškodí. Bez potíží je tedy můžete z plodů vyjmout a zkusit si vypěstovat vlastní brusinky. A jakými léčivými vlastnostmi se brusnice brusinka pyšní?

  • Působí jako antioxidant,
  • potlačuje únavu,
  • pomáhá při zánětu střev a také při průjmech,
  • uplatní se jako prevence zubního kazu,
  • pomáhá při zánětech močových cest,
  • je užívána jako prevence zánětu ledvin,
  • posiluje imunitu
  • a působí proti horečce.

Jak si vypěstovat brusinku ze semínka

Pokud na plody sušené při nízké teplotě narazíte, pak už máte skoro vyhráno. Stačí, když vhodný květináč opatříte drenáží, a na ni nasypete kvalitní rašelinu. Do této zeminy poté plody brusinky jednoduše vložte a začněte zalévat. Do třech týdnů by se měly objevit první malé rostlinky. Zpočátku je pěstujte v polostínu a pod krytem z fólie, ovšem po třech měsících je můžete pomalu začít přivykat na venkovní prostředí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na zahradu je lze vysadit po dvou letech. Předem však upozorňujeme, že jde o postup spíše pro fajnšmekry, kteří si rádi pěstují své zelené svěřence opravdu odmalička. Pokud si totiž chcete pořídit brusinku především kvůli plodům, pak si na ně u rostlinek ze semínka mnoho let počkáte. Kvalitní sazenice z obchodu vám oproti tomu zaručí mnohem dřívější úrodu léčivých brusinek.

Jak pěstovat brusnici brusinku

A kde tyto keříky pěstovat? Pro brusinky je nejvhodnější kyselá a vlhká půda. Milují světlo, proto by měly být vysazeny na slunném místě, a to nejlépe na podzim nebo na jaře. Keře vysaďte ve vzdálenosti 30 až 35 centimetrů od sebe. Další péče je poměrně nenáročná. Brusinky nevyžadují prořezávání, a hnojení se provádí jen ve chvíli, kdy keříky viditelně špatně rostou. Používají se minerální hnojiva, aplikovaná každý druhý rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké živiny obsahují brusinky

Při správném způsobu pěstování se po dvou až třech letech dočkáte šťavnatých plodů, plných užitečných látek. Najdete v nich především vitamíny B1, B2, B5, B6, PP, K a také mnohé užitečné stopové prvky jako například železo, draslík, fosfor, hořčík, jód a další. Sušené brusinky se hodí do čaje. Při nachlazení totiž působí antibakteriálně a protizánětlivě.

Bobule lze ovšem také skladovat zmrazené nebo zavařené. A můžete z nich také vyrobit šťávu nebo džem. Pokud je nevystavíte po dlouhou dobu vysoké teplotě, nepřijdou o žádné ze svých pozitivních vlastností. Jejich léčivých účinků si tak můžete užívat opravdu v jakékoli formě. Uvidíte, že se stanou nepostradatelnou součástí vaší domácí lékárničky.

Jaké bobulovité ovoce pěstujete na zahradě vy?

Naučte se, jak využít brusinky třeba jako účinný lék na močové cesty
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články