Jak pěstovat kopr v říjnu: Úrody můžete dosáhnout už za 3 týdny

Kopr patří v naší kuchyni mezi nejoblíbenější bylinky – a snadno si ho můžete vypěstovat ještě na podzim. Stačí se jen řídit návodem.

Pěstování kopru je hračka: V září vysijete, a za pouhé 3 týdny sklízíte i Zdroj fotografie: Netha Hussain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ani na podzim se nemusíte spoléhat na bylinky zakoupené v obchodě. Například kopr si můžete snadno vypěstovat i přes venkovní nepříznivé podmínky. A první šťavnaté lístky vám budou k dispozici už za tři týdny.

Jak pěstovat kopr v říjnu

Čerstvý, šťavnatý a mladý kopr můžete pěstovat v interiéru, přímo na okenním parapetu. Začněte výběrem vhodné nádoby. „Měla by mít drenážní otvory a být přibližně ze tří čtvrtin naplněna zeminou,“ radí paní Martina U. z Nového Bydžova. Do důlků v zemině opatrně vložte semínka kopru a dbejte na to, aby byla rovnoměrně rozmístěna. Nemusíte je zahrabávat hluboko, stačí je pokrýt tenkou vrstvou zeminy, jak doporučuje web Garden Ware.

Pomocí jemného rozprašovače lehce navlhčete povrch půdy. Dávejte pozor, abyste květináč nepřelili, protože semena kopru mají raději mírně vlhké podmínky. Já osobně už jsem takhle o několik várek přišla. Nakonec umístěte nádobu na dobře osvětlené místo, například na slunný okenní parapet. Podle webu Homes And Gardens kopru vyhovuje spíše nepřímé světlo než to ostré sluneční. Na to myslete i při pěstování na záhonku – a zajistěte mu vhodné sousedy, jak na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také doporučujeme.

Zajistěte pravidelnou zálivku

Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Rostliny kopru zalévejte mlhou z rozprašovače nebo jemnou konví, aby nedošlo k narušení semen. Ta obvykle vyklíčí přibližně za dva týdny. Přibližně za tři týdny od výsevu pak můžete začít sklízet velmi mladý kopr. Pomocí nůžek jednoduše odstřihněte listy a ponechte malou část stonku neporušenou. Díky tomu bude vaše rostlinka dále růst a vytvářet další listy. Abyste si však zajistili nepřetržitou sklizeň, počkejte raději, až kopr dosáhne výšky přibližně 10 až 15 cm, a teprve pak jej opatrně zastřihněte.

Ani v polovině podzimu ještě není pozdě na to vypěstovat si některé bylinky – skvěle vám poroste třeba chutný kopr iZdroj fotografie: Depositphotos
Ani v polovině podzimu ještě není pozdě na to vypěstovat si některé bylinky – skvěle vám poroste třeba chutný kopr

Ponechte však asi 3 až 4 cm dlouhé stonky. Tato technika stříhání podporuje nový růst a vám tak bude odměnou voňavější, chutnější a zdravější kopr. S trochou úsilí a trpělivosti si tedy můžete vychutnat lahodnou, aromatickou chuť kopru i během podzimních měsíců, ať už ho používáte do nakládaných okurek, salátů, polévek nebo různých jiných receptů. Proč tedy čekat? Založte si vlastní koprovou zahrádku ještě dnes a vychutnávejte si jedinečnou svěžest a chuť domácích bylinek po celý rok. A v redakci Chalupáři-Zahrádkáři jsme úspěšně vyzkoušeli i microgreens.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování bylinek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články