Okolnosti, za kterých kopr neporoste: Nerad se dělí o místo, pobyt vedle mrkve mu neprospěje

Kopr nepatří mezi příliš náročné bylinky, ovšem i tak existují situace (a především sousedé), jež ho dokážou dostat do kolen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete pěstovat kopr vonný (Anethum graveolens), měli byste vědět, že není vhodné ho vysazovat všude. Některé oblasti jsou pro tuto rostlinu nevhodné a mohou vést k nedostatečnému růstu nebo dokonce k úplnému zničení sklizně. Proto byste ještě před prvním rozhozením semínek na záhon měli zvážit několik faktorů.

Kopr obvykle roste kdekoliv

Kopru obvykle není přidělen samostatný záhon, ale vysévá se společně s různými hlavními plodinami. Pokud se chystáte kopr na takovémto místě zasít, měli byste být opatrní. Zejména kořenová zelenina jako je mrkev, petržel a celer, není pro kopr ideálním sousedem. Pokud jsou tyto rostliny napadeny škůdci, mohou se totiž stejné druhy přesunout na kopr a poškodit ho.

Proto je lepší zasadit kopr s bramborami, zelím nebo cibulí, aby se minimalizovala pravděpodobnost šíření nežádoucích rizik. Z dalších rostlin pak této bylince vyhovují: rajčata, špenát, pórek, cibule, hlávkový salát, máta, paprika, čekanka, bazalka, pažitka, mrkev, petržel, kedluben nebo šalvěj.

Za těchto okolností vám kopr na zahradě nikdy neporoste iZdroj fotografie: Depositphotos

Kopr potřebuje hodně vláhy

Dalším faktorem, který je třeba zvážit při výběru místa pro pěstování kopru, je vlhkost. Kopr je velmi vlhkomilná rostlina, takže by neměl být vysazován v blízkosti rostlin, které jsou schopny z půdy vytahovat vodu, jako jsou například švestky, řebříček nebo okurky (to neplatí pro pěstování ve skleníku, tady si obvykle tyto plodiny sednou opravdu skvěle). Místo pro jeho výsev by mělo být dobře odvodněné a snadno přístupné kvůli zálivce.

Je proto tak trochu paradoxem, že se kopru nejlépe daří na slunných a chráněných místech. Pokud je však vystaven přímému slunci po celý den, může se přehřát a vyžadovat více vody než obvykle. Na to byste měli pamatovat. A aby se měl opravdu perfektně, pěstujte ho v půdě s neutrálním pH (6,0 až 7,5) a dobře zásobené živinami. Kopr nesnáší příliš kyselou půdu, takže je důležité ji odkyselit pokud možno již na podzim. Pamatujte také na to, že organická hmota a minerální hnojiva mohou půdu okyselovat, takže je třeba tento faktor průběžné kontrolovat.

Kdy vysévat kopr v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o výsevu kopru

Zemina by také měla být propustná, aby se zabránilo hromadění vody, ale zároveň musí schopna poměrně dobře udržet vlhkost (příliš písčitá nebo naopak jílovitá tedy kopru rozhodně vyhovovat nebude). Rovněž je důležité pravidelně odstraňovat plevel, aby měl kopr zajištěn dostatek prostoru a živin.

A jak je to s hnojením? Doporučujeme to provádět jednou nebo dvakrát během sezóny. Použijte organická hnojiva, jako je například kompost nebo hnůj. Když kopr začíná kvést, můžete ho začít sklízet. Listy i semena kopru jsou jedlé a používají se jako koření do mnoha jídel. Listy můžete sklízet postupně, anebo trhat rovnou celé rostliny. Záleží na tom, jak kopr plánujete využít. Mimochodem – dařit se mu bude i v květináči, sklízet ho můžete postupně po celý rok.

Kopr – aromatická přísada do jídel i léčivka

Které druhy bylinek plánujete letos pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články