Pěstování kopru doma, klidně v květináči. Sklízet můžete postupně po celý rok

Kopr se řadí mezi oblíbené byliny a dochucovadla pro své silné chuťové a aromatické vlastnosti. Abyste si mohli vychutnat vlastní úrodu této byliny, vysejte si ji do květináče.

Pěstování kopru je hračka: V září vysijete, a za pouhé 3 týdny sklízíte i Zdroj fotografie: Netha Hussain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tato rostlina patří k nejméně náročným bylinám na pěstování vůbec. Skvěle se jí bude dařit, ať už její semena vysejete kamkoliv. Přestože bývá kopr nejčastěji pěstován na venkovních záhonech nebo ve sklenících, skvěle se mu bude dařit i v květináči umístěném na parapetu. Stačí dodržovat při jeho pěstování jednoduchá pravidla a můžete si vychutnat vlastní úrodu.

Jaké jsou jeho specifické vlastnosti

Kopr obvykle vyrůstá do velké výšky. Jeho vůně přitahuje berušky, které si dokáží poradit s některými škůdci na vaší zahradě. Pokud tedy bojujete na záhonech se škodlivým hmyzem, zkuste mezi ně vysít kopr. Jeho silné aroma může samo o sobě některé útočníky odradit a ze záhonů vypudit.

Výsev kopru

Abyste si tuto bylinu mohli úspěšně vypěstovat, připravte si vhodný květináč, který se pohodlně vejde na váš parapet a kde bude mít kopr dostatek místa k růstu. Tato bylina má dlouhé kořeny, proto je lepší k její pěstování zvolit vyšší květináč. Na jeho dno můžete nasypat kamínky nebo říční oblázky, abyste umožnili odtok přebytečné vody. Zbytek květináče naplňte vhodným substrátem, jemně zavlažte rozprašovačem a vysejte semena kopru. Opět zavlažte vodou a umístěte květináč na slunné a teplé místo.

Kdy vysévat kopr v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak kopr sklízet

Poměrně brzy se na povrchu zeminy objeví první mladé výhonky. Kopr roste rychle a sklízet jej můžete téměř kdykoliv. Stačí jednoduše odstřihnout jeho rozvětvenou část a nechat ji opět dorůst. Jediné, na co si musíte dát pozor, je květenství. Jakmile tato rostlina začne kvést, můžete ji nechat vysemenit a zajistit si další růst, ovšem odkvetlý kopr obvykle brzy umírá.

Abyste tomuto zabránili, pravidelně jeho vrcholky odstřihávejte. Nikdy byste však neměli odstranit více než třetinu velikosti kopru. Ulamovat můžete také jednotlivé větvičky na jeho stonku. Část byste jich tam ale měli nechat. Většinou jde kopr snadno odlomit ručně. K oddělení tužších částí můžete použít ostré čisté nůžky.

Jak vysévat kopr na zahradě

Jak na své zahradě pěstujete kopr vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články