Jak se starat o kopr, aby byl šťavnatý, chutný a báječně voňavý – stačí obohatit zálivku o jeden důležitý element

Kopr vonný je známá a velmi oblíbená bylinka, s oblibou pěstovaná doslova po celém světě. Ne vždy se mu však daří tak, jak bychom chtěli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopr vonný (Anethum graveolens) je na našich zahradách velmi oblíbenou bylinkou – patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae) a pěstuje se opravdu snadno. Ne vždy však dokáže vyrůst tak hustý a šťavnatý, jak bychom si nejspíše představovali. A ve hře není jen jeho báječná chuť a vůně, ale také okrasná funkce, protože jemné lístky kopru dokážou provzdušnit a zjemnit každou zeleninovou zahradu.

Proč pěstovat kopr na zahrádce

Nať kopru vonného je velmi bohatá na flavonoidy, kumariny nebo na různé vitamíny, jako například D, E, B, H a C. A zapomenout nelze ani na přítomné minerální soli. Kopr je tedy nejenom chutný, ale také velmi zdravý a všestranně využitelný. Rozhodně se totiž nehodí jen do zavařování okurek. A jak to udělat, aby se této bylince na zahrádce opravdu dařilo?

Pozor na vhodné předplodiny

V žádném případě nevysévejte kopr tam, kde jste předtím pěstovali nějaké jiné plodiny z čeledi miříkovitých. Jde například o celer, mrkev, fenykl, koriandr, libeček nebo oblíbený kmín. Pokud byste to přesto udělali, měli byste vědět, že vám hrozí zvýšená možnost výskytu chorob a škůdců, napadajících kopr na zahrádce. Půdě budou navíc chybět mnohé cenné látky, jež jsou právě pro čeleď miříkovitých důležité a leckdy to nespraví ani správné hnojení.

Kde pěstovat kopr

Kopr vonný má rád úrodnou, vzdušnou a středně vlhkou půdu. Ovšem nesmí růst ve stínu – naopak preferuje slunné a teplé stanoviště, pokud možno co nejlépe chráněné před větrem. A nesnáší mrazy, takže ho na konci léta musíte sklidit včas. Před výsevem semen je velmi důležité půdu zkypřit a odstranit z jejího povrchu veškerý plevel a (je-li to nutné) také štěrk kameny. Nejvhodnější pH zeminy je pro kopr od 6,5 do 7.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čím hnojit kopr na zahrádce

Ekologické hnojení zahradního kopru zahrnuje běžné použití těch nejběžnějších organických hnojiv. Pokud používáte pro hnojení záhonků hnůj, pak byste měli vědět, že kopr nejlépe roste ve 2. a 3. roce po jeho aplikaci na podzim (hnůj je vhodné zapracovávat do záhonku v množství 4 až 6 kg na m2). Těsně před výsevem kopru je pak možné na záhon aplikovat také kompost, který půdu přímo vyživí.

Tento krok však lze provést i později – ovšem až ve chvíli, kdy jsou rostlinky již vzrostlé, jinak byste je mohli nechtěně zadusit. Velmi často se kopr pěstuje mezi ostatními rostlinami, nemá tedy svůj vlastní záhon. A jak ho hnojit v tomto případě? Obvykle stačí jednoduše aplikovat to správné hnojení určené pro hlavní rostlinu a sám si vezme, co potřebuje.

Jak podpořit růst kopru

Kopr potřebuje pro svou spokojenost také dostatečnou zálivku. Pokud však přesto neroste tak, jak byste si představovali, je třeba se uchýlit k dalšímu kroku, a tím je podpora jeho růstu. Postačí vám k tomu jednoduché hnojivo z kvasnic. Jednu lžíci čerstvého droždí rozmíchejte v 5 litrech vody a použijte jako zálivku. Dvě nebo tři aplikace za sezónu bohatě stačí. Kopr se zazelená a bude lépe přijímat živiny z půdy.

Kopr – velmi oblíbená aromatická přísada do jídel i užitečná léčivka

A jaké jsou vaše tajné tipy pro úspěšné pěstování kopru?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články