Jak poznat kvalitní med od toho falšovaného: Tradiční rozlišovací znaky už díky moderním technologiím neplatí, s určením pravosti pomůže ocet

Kupujete-li med v obchodě, vybírejte si pokud možno med z českých chovů nebo alespoň z Evropy, i když cena je vyšší.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kvalitu prodávaného českého medu hlídá Státní zemědělská a potravinářská inspekce a také Státní veterinární správa, takže máte větší jistotu, že med nebude pančovaný. Nejvíce problematické jsou v tomto medy z Asie. Kupujete-li med od soukromého včelaře, většinou bývá také kvalitní, protože včelař si nedovolí prodat jiný med než pravý, aby se k němu zákazníci vraceli. Samozřejmě, výjimky se najdou.

Jak se falšuje med

V našich podmínkách může být med podomácku nastavený řepným cukrem, medy mimo oblast EU bývají ředěny glukózou nebo třtinovým sirupem. Také jsou často dobarvovány karamelem nebo melasou. Na pančovaný med můžete narazit i u různých prodejců nebo překupníků, kteří nakoupí kvalitní med u včelaře a pak jej nastaví a prodávají po trzích. Nebo levný asijský med přebalí do jiných obalů a nabízejí jako pravý domácí.

Jak se vyhnout nákupu špatného medu

V obchodě kupujte jen český med nebo s místem původu EU. Při nákupu u včelaře dejte na doporučení přátel nebo stálých zákazníků, případně si raději najděte na internetu nějaké recenze. Napoprvé kupujte jen malé množství medu a máte-li pochybnosti, udělejte si doma některý z testů uvedených níže. U prodejců na trhu požadujte ochutnání, pravý med rozhodně není nahořklý. Mírně štípe v krku i na jazyku a má charakteristickou aromatickou chuť a vůni.

I když zde samozřejmě záleží na druhu medu. Ředěný med bude mít hrubou strukturu a chuť valná nebude. Příliš tmavý med neberte. V obchodech se může jednat o obarvený med, u včelaře i na trhu zase o přepálený, kdy obchodník starší zkrystalizovaný med rozpouští a prodává jako čerstvý. Zahřeje-li jej příliš, med ztratí spoustu cenných látek, ztmavne a někdy i chutná nahořkle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podívejte se i na vzhled

Pravý med časem zkrystalizuje (záleží na druhu medu, jarní řepkový med krystalizuje prakticky po týdnu, lesní med za dlouhou dobu), není to závada, naopak je to znak, že med je poctivý. Pančovaný med díky přidanému sirupu nekrystalizuje nikdy. Kvalitní neředěný med nikdy neudělá ve sklenici vrstvy, do kterých se po delším čase naopak rozdělí ten nastavený.

Jak je to s pastovaným medem

Hodně včelařů ve snaze zabránit krystalizaci medu, prodává takzvaný med pastovaný. Má stejné vlastnosti a kvalitu, jako normální med, ale hedvábnou strukturu, které se dosahuje rozbitím (rozemletím) krystalků a dlouhým promícháváním.

Zůstává stále ve formě pasty, dokud ho nezahřejete zhruba na 40 °C. Pak se postupně vrátí z tekutého stavu do krystalizované podoby. Tohoto medu se bát nemusíte, záleží jen na Vás, které formě dáte přednost. Pastovaný med však bývá dražší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Testy na pravost medu

Pokud si nejste jistí kvalitou medu, který máte doma, udělejte si tento jednoduchý test. Na talířek dejte lžíci medu, přidejte pár kapek octa a trochu vody. Po zamíchání nepravý med pění. Pozor, toto nelze zaměňovat s bílou pěnou, která se usadí na hladině čerstvě stočeného medu. Je to pyl a vysrážené bílkoviny z medu a je to důkaz, že med je pravý. Většina včelařů však nechává po stočení med ustát a tento slabý povlak usazeniny sbírá, aby med vypadal čistý.

Do sklenice vody pusťte lžíci medu. Pokud spadne na dno v celku, jedná se o pravý med. Lze ještě přidat 2 kapky jodové tinktury. Ředěný med zmodrá. Do trochy medu namočte čistý knot, přebytečný med setřete a pak knot zapalte. Pokud hoří, med je pravý. V případě pančovaného medu knot nezapálíte, protože med bude obsahovat vodu.

Další tipy pro ověření pravosti

Podobně namočíte-li do tekutého medu na deset minut tvrdý kus chleba, v pravém medu nezměkne, v nastavovaném ano, protože je v něm voda. A o totéž se jedná i v případě, že kápnete tekutý med na savý papír. Obsahuje-li vodu, vsákne se.

Medová rada na závěr

Zkrystalizovaný med můžete znovu rozpustit, ale opatrně, teplota by neměla být vyšší než 50 °C, jinak přijdete o množství cenných látek. Přílišným přehřátím také změní chuť. Nejlépe se rozehřívá v hrnci s teplou vodou, do kterého postavíte sklenici. Krystalky medu se pozvolna rozpustí, pomůžete tomu občasným zamícháním.

Jak s výběrem správného medu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články