Prodloužená doba hoření dřeva v krbu o několik hodin: Není třeba vychytávek, stačí ho správně naskládat

Pokud doma vytápíte pevnými palivy, můžete si ušetřit mnoho práce jednoduše tím, že se naučíte správně nakládat krb.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Alcione / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vytápění pevnými palivy má jednu nevýhodu – pokud zrovna vlastníte kotel s automatickým přikládáním, musíte vážit časté cesty do sklepa nebo do přístavku, kde je kotel umístěn, a přikládat palivo. Pokud si však osvojíte šikovné triky, které hoření již naloženého dřeva prodlouží, můžete si tento čas ušetřit. A navíc ušetříte na použitém palivu a získáte i další výhodu v podobě trvale vytopené domácnosti, a to i během nočních hodin.

Použijte kvalitní dřevo na vytápění

Použití kvalitního dřeva s nízkým obsahem vody pomůže prodloužit dobu hoření. Ideální je dřevo suché alespoň 2 roky. A jakou vlhkost by mělo mít dřevo na topení? Všeobecně platí, že dřevo, které se používá na topení, by mělo mít vlhkost kolem 20 až 25 procent. Příliš vlhké dřevo je špatné, protože ho není možné dobře zapálit a produkuje méně tepla. Příliš suché dřevo však také není vhodné, protože ho rychle spálíte a produkuje přitom více škodlivých emisí. Proto je důležité pečlivě zkontrolovat vlhkost dřeva před jeho použitím na topení.

Dřevo do krbu optimálně naložte

Správným naložením dřeva do krbu můžete podpořit dlouhodobé hoření. Nejlepší je naložit dřevo tak, aby vzduch mohl volně cirkulovat mezi poleny, což celý proces zefektivní. Pokud si nejste jistí, jak na to, poraďte se pro začátek s nějakým odborníkem.

Použijte palivo s vysokým potenciálem

Použití toho správního paliva, jako jsou například brikety nebo uhlí, může prodloužit dobu hoření vašeho krbu. Tato paliva mají vysoký obsah energie a hoří mnohem déle než dřevo. Vsadit lze i na tzv. noční brikety. Tyto brikety mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je dřevo, uhlí nebo peletky, jež jsou ovšem maximálně stlačené.

Jak prodloužit dobu hoření krbu – s šikovnou technikou se prodlouží i o hodiny iZdroj fotografie: Pixabay

Právě proto mají vysokou výhřevnost, takže vydrží opravdu dlouho. Jejich výhodou je také šetrnost k životnímu prostředí, protože produkují méně emisí než například uhlí. Tyto brikety se často prodávají v pytlích a jsou snadno skladovatelné. Počítat však musíte s jejich vyšší cenou.

Jak naložit krb na noc

Můžete ovšem vyzkoušet i jeden efektivní postup, který pracuje s různě velkými špalky dřeva. Do spodní části krbu by měly přijít dva až tři opravdu velké. Na ně poté položte menší kusy a zbytek prostoru krbu zarovnejte skoro až nahoru menšími odštěpky. Nemusíte se bát k sobě dřevo přitlačit. Nakonec zapalte dřevo v horní části a nechte ho pomalu prohořívat dolů. Uvidíte, že vás bude teplem zásobovat ještě i ráno.

Je důležité zdůraznit, že bezpečnost při používání v krbu by měla být stále na prvním místě a všechna opatření proto musí být prováděna správně a s maximální pečlivostí. Jinak riskujete nepříjemné problémy – například v podobě požáru domácnosti.

Jaké jsou vaše triky pro prodloužení doby hoření krbu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články