Jak rychle a levně na plevel: Pomůže obyčejný ocet s kapkou saponátu

Pokud se i vy musíte na zahradě potýkat s častým výskytem plevele, zkuste vsadit na jeho eliminaci s pomocí čistě přírodních prostředků.

i Zdroj fotografie: Rodelch / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hledáte účinné přípravky na likvidaci plevele na zahradě nebo třeba mezi dlaždicemi? Nic se nevyrovná přírodním metodám a produktům, které nabízejí důkladnou a nákladově efektivní kontrolu těchto nežádoucích rostlinných návštěvníků. A po kterých sáhnout? Hodit se vám bude například ocet, horká voda, alkohol nebo třeba prášek do pečiva a jedlá soda. Musíte je však aplikovat správně.

Začněte docela obyčejným octem

Jedním z oblíbených řešení redukce plevelu je nepochybně ocet. V kombinaci s dalšími složkami se snadno stane ultra účinným hubičem plevele.

  • 4 šálky octa
  • ½ šálku epsomské soli
  • 1 polévková lžíce tekutého mýdla nebo prostředku na nádobí

V lahvičce s rozprašovačem smíchejte zmíněné ingredience a důkladně protřepejte. Před aplikací na plevel nechte směs několik minut odstát. Roztok nastříkejte na plevel brzy ráno a zajistěte, aby jím byla celá rostlina pokryta a půda navlhčena. Jedině tak se dostane i ke hluboce rostoucím kořenům. Dávejte však pozor, abyste přípravek nestříkali na jiné rostliny, mohlo by dojít k jejich poškození. Nechte ho působit přes noc, a poté jednoduše veškerý mrtvý plevel odstraňte.

Účinnost je zaručena: kyselina octová v octě působí destruktivně na buněčnou, strukturu, epsomská sůl plevel dehydruje a zabraňuje mu absorbovat vlhkost. Mýdlo pak funguje jako povrchově aktivní látka, která umožňuje octu a soli přilnout k povrchu rostlin. Přidat můžete i vodu z vařených brambor.

Jak rychle a levně na plevel: iZdroj fotografie: Depositphotos

Alkohol na hubení plevele

Další rychlou metodou, jak se zbavit plevele, je použití lihu. Zde jsou proporce pro přípravu silného hubiče plevele:

  • 4 šálky vody
  • 2 polévkové lžíce lihu

Nalijte obě ingredience do rozprašovače a dobře protřepejte. Hojně nastříkejte roztok na plevel a dávejte pozor, abyste se vyhnuli jiným rostlinám. Opět nechte působit přes noc. Pro lepší výsledky zvolte pro aplikaci hubiče teplé a slunečné dny. To zvyšuje vysušovací sílu lihu. Tato metoda je nepochybně nejjednodušším receptem na hubení plevele, který si můžete dopřát.

Jak rychle a levně na plevel: iZdroj fotografie: Depositphotos

Vařící voda plevel zlikviduje

Tato technika se zaměřuje na použití vroucí vody k odstranění plevele, který roste mezi dlaždicemi a dlažbou. Jednoduše nalijte vroucí vodu přímo na plevel a druhý den mrtvý plevel odstraňte. Efektivně funguje jak ve dne, tak v noci!

Jedlá soda a prášek do pečiva

Pomocí hadice navlhčete místo, které chcete odplevelit. Poté nasypte velké množství jedlé sody nebo prášku do pečiva přímo na plevel. V případě potřeby použijte k jeho rozptýlení smeták. Tento proces zopakujte po několika týdnech, abyste odstranili i ty nejúpornější druhy plevelných rostlin. A proč to funguje? Obě tyto kuchyňské ingredience dokážou z rostlinných tkání absorbovat vlhkost a veškerý plevel tak doslova vysuší.

Jak proti plevelu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články