Co s vodou z vařených brambor: Na zahradě poslouží jako zálivka a ničitel plevele

Recyklace se těší čím dál větší oblibě. Obzvlášť, když je díky internetu tak snadné najít inspiraci. A platí to i pro vodu po vaření brambor.

i Zdroj fotografie: Bunyk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Recyklace a využívání kuchyňského odpadu je skvělým způsobem, který vám pomůže usnadnit práci a ušetří peníze. Toto nakládání s kuchyňskými zbytky může být ekonomickým a ekologickým řešením spousty problémů. Vodu z uvařených brambor například můžete použít jako univerzální čistící prostředek nebo k zalévání rostlin. Vyzkoušejte také tyto geniální triky.

Mytí podlah vodou z brambor

Ať se snažíte sebevíc, kuchyň je místem, kde se často hromadí nejvíc nečistot. Mastnota a zbytky jídla mohou být při úklidu někdy pěknou čisticí výzvou. Abyste kuchyň snadno a rychle vyčistili, nemusíte kupovat speciální prostředky. Hravě si s tím poradí voda z brambor. Ta je obohacená škrobem, který pomáhá rozpouštět tuk.

K mytí podlah můžete využít vodu, ve které jste vařili brambory nebo si připravit nálev z bramborových slupek. Ty vložte do nádoby a zalejte vroucí vodou. Nechte směs odstát do druhého dne a máte hotovo. Abyste tomuto roztoku dodali příjemnou vůni, můžete přidat pár kapek libovolného esenciálního oleje nebo půl hrnku citronové šťávy. Do této směsi namočte mop a podlahu vytřete. 15 – 20 minut nechte působit a nakonec utřete suchým hadrem.

Zalijte vodou z brambor rostliny

Tuto vodu můžete využít také při zalévání venkovních nebo pokojových rostlin. Během vaření se do ní uvolňují z brambor důležité látky, které vám poslouží jako výživa pro vaše rostliny. Bramborová voda je obohacena o železo, fosfor a hořčík, které zajišťují vitalitu, růst a tvorbu květů. Dokonce se můžete tímto způsobem zbavit mšic ve své zahradě. Abyste takovou zálivku mohli využít, nesmíte při vaření brambor používat sůl, která by mohla rostliny spálit.

4 způsoby, které urychlí vaření brambor iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahubí i zákeřný plevel

Díky tomuto nálevu si můžete snadno poradit i s rostoucím plevelem. Stačí ještě horkou vodu přelít do nádoby s rozprašovačem a nastříkat na plevelné rostliny. Teplota vody poškodí nadzemní části rostlin, aby nemohly dále růst, zatímco škrob ucpe jejich póry a zabrání jakékoliv regeneraci. Rostliny pak můžete nechat zvadnout nebo snadno ze země vytrhnout.

Využití bramborové vody při vaření

Takto ochucenou a obohacenou vodu můžete opět využít v kuchyni při přípravě polévek, omáček nebo dokonce při pečení chleba. Takto můžete svým pokrmům dodat nečekaně lahodnou a plnou chuť. Podobně můžete využít také vodu z těstovin. Naučte se pracovat se zbytky z kuchyně a snižte množství vyprodukovaného odpadu.

Jak využíváte vodu z vaření brambor vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články