Jak se jednou provždy zbavit mravenců na zahradě: Skvělou práci odvede jód, sůl i peroxid

Ochraňte svou zahradu před těmito škůdci a zbavte se mravenců jednou navždy. Pomůže vám pár surovin z domácnosti. Za pár korun si vyrobíte účinný prostředek.

mravenci na květině i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Abyste si mohli v létě vychutnat opravdu bohatou sklizeň plnou chuti a vitamínů, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Ta mimo jiné spočívá v jejich ochraně před škůdci, houbovými chorobami, plísněmi a nemocemi. Aby vás mravenci o celou úrodu nepřipravili, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Za pár korun si doma vyrobíte opravdu skvělý hubící přípravek.

Výskyt mravenců v přírodě

Tento drobný hmyz si ve většině případů staví mraveniště na teplém stinném místě, kde mají dostatek vlhka. Často je proto najdete pod kamenem, ve vykotlaném stromě nebo pod rozkládajícím se materiálem. Jejich dobře vyvinutý čich jim však pomáhá najít zdroj potravy i ve velké vzdálenosti od mraveniště a nezřídka je zavede na záhony nebo přímo do lidského obydlí.

Čím mravenci škodí

Jakmile první průzkumníci objevují a zajistí nový zdroj potravy, rychle se přiřítí další pracovníci, aby pomohli co největší množství dopravit do mraveniště. Jen stěží se těchto mlsounů parazitujících na vašich rostlinách budete zbavovat. Nejčastěji z rostlin vysávají jejich šťávu, pochutnají si ale i na některých plodech a dalších částech rostlin. Nezřídka se také starají o mšice, které způsobují další škody na vaší úrodě.

jak se zbavit mravenců iZdroj fotografie: Pexels

Jak se s mravenci vypořádat

V dnešní době je k dostání velké množství insekticidů a přípravků proti hmyzu. Před jejich použitím byste však vždy měli napřed zkontrolovat jejich složení. Některé druhy obsahují nebezpečné jedovaté látky, jejichž stopové množství se objevuje i v plodech rostlin nebo mohou zahubit vaše domácí mazlíčky. Nebezpečné jsou také v blízkosti malých dětí. Raději využijte přírodní alternativy, které jsou pro životní prostředí i vaše zdraví mnohem šetrnější a bezpečnější.

Jak se zbavit mravenců v zahradě

K přípravě přírodního prostředku proti mravencům budete potřebovat 1 hrnek vody, 1 hrnek soli a celou láhev peroxidu vodíku. Tyto složky v míse nebo kyblíku dobře promíchejte, aby se spojily. Jakmile máte hotovo, přelijte směs do nádoby s rozprašovačem a naneste na všechna místa, kde se mravenci vyskytují. Do půl hodiny po nich nezbude ani památky. Využít lze také přípravek z jódu, který na mravence perfektně funguje.

Jak se zbavit mravenců uvnitř

Pokud se tito škůdci dostali i do vaší domácnosti, sáhněte po surovinách, jejichž spojení je bezpečné pro domácí mazlíčky i děti. Skvěle vám poslouží půl hrnku marmelády, půl lžičky kyseliny borité a jedna lžička droždí. Všechny suroviny důkladně promíchejte a připravenou směs umístěte na plochou nádobu nebo jiný předmět. Ten uložte poblíž místa, kde se mravenci vyskytují a nechte působit. Do pár dnů takto vyhubíte celé mraveniště.

Jak na mravence ve skleníku

Jak na své zahradě bojujete proti mravencům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články