Konec mravenců na českých zahradách: Přitáhne je cukr, zbytek zařídí kyselina boritá

Mravenci se vaší zahradě budou vyhýbat jako čert kříži. Stačí vám jen dvě suroviny a nadobro se těchto škůdců zbavíte. Ochraňte před nimi svou zahradu jednou provždy.

Mraveniště zmizí jako zázrakem, stačí do něj nalít vodu se sodou i Zdroj fotografie: Magdalena Smyczek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není lepší pocit, než moci sklízet čerstvé plody ovoce a zeleniny vypěstované na vlastní zahrádce. Abyste si však mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči, ale také je ochránit před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi, a především škůdci. Mravenců se zaručeně zbavíte díky tomuto osvědčenému triku.

Čím mravenci škodí

Tento hmyz žije většinou v početných koloniích. Svá hnízda si staví převážně na stinných a vlhkých místech, proto je najdete pod kamenem, ve vykotlaném kmeni stromu nebo poblíž hromady odpadků. Jejich velmi vyvinutý čich jim pomáhá najít potravu i ve velké vzdálenosti od mraveniště, a tak nezřídka zavítají do lidských obydlí nebo pěstěných záhonů. Kromě toho že sami parazitují na rostlinách, chovají si pro vlastní potřeby také mšice, které se živí rostlinnou šťávou.

Dejte přednost přírodním prostředkům

K dostání je velké množství chemických přípravků a insekticidů, které vás dokáží škodlivých druhů hmyzu zbavit. Jejich časté používání na zahradě však může negativně ovlivnit zdraví rostlin i vaše vlastní. Kromě toho také často hubí i opylovače a další druhy, které jsou naopak pro zachování fungujícího ekosystému v zahradě nezbytné. Přírodní prostředky jsou nejen ekonomičtější, ale i ekologičtější a jejich používání je mnohem bezpečnější a šetrnější.

jak se zbavit mravenců iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se zbavit mravenců

V případě, že jsou mravenci na vaší zahradě už více než jeden rok, vytvořili si v podzemí složitou síť chodeb, která jim v případě ohrožení poskytne útočiště. Právě proto je boj s mravenci často během na dlouhou trať. Přesto existuje způsob, jak se jich snadno a účinně zbavit i bez použití nebezpečných chemických látek jen se dvěma surovinami.

Využijte kyselinu boritou a cukr

Abyste se těchto škůdců zbavili, připravte si malou nádobu a vložte do ní jednu polévkovou lžíci cukru a dvě polévkové lžíce kyseliny borité (pokud ji už doma nemáte, použijte místo ní insekticid). Obě suroviny pořádně promíchejte a přidejte trochu horké vody. Míchejte tak dlouho, dokud se složky zcela nerozpustí a nechte směs vychladnout. Nakonec nádobu položte vedle mraveniště. Sladká vůně mravence přitáhne a kyselina zahubí. V případě potřeby opakujte postup několik dalších dní.

Jak na mravence na zahradě

Jak se zbavujete mravenců na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články