Jak se zbavit drátovce na zahradě: Po cibulových slupkách se už raději neukáže

Vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, díky kterému se zbavíte drátovce v zahradě jednou provždy. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha cibulových slupek.

Už žádní drátovci v bramborách, navždy je odežene hořčice i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího než vypěstovat si čerstvé plody ovoce a zeleniny na vlastní zahrádce. Abyste si však mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte zajistit rostlinám vhodné životní podmínky, tu nejlepší péči, a navíc je ochránit před útoky škůdců. Drátovci (larvy kovaříků) patří mezi nejobávanější škůdce trápící i ty nejzkušenější zahradníky. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se jich zbavit jednou provždy.

Jak se zbavit drátovců

Nemusíte nutně kupovat drahé přípravky plné nebezpečných chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho využijte přírodní alternativy, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější.

Vyčistěte půdu na záhonech

Jedním ze způsobů, jak předejít výskytu drátovců v záhonech, je provést na podzim její vyčištění. K tomuto účelu vám skvěle poslouží dolomitová mouka. Stačí vrstvu této sypké směsi rozsypat po povrchu a jemně do něj zapracovat. Dolomitová mouka je na zahradě opravdu cenným pomocníkem. Stejně tak i cibulové slupky, které stačí nasypat na záhon a nechat postupně rozkládat. Poslouží vám jako hnojivo i ochrana před škůdci.

Pokryjte záhon mulčem

Abyste předešli výskytu nejen drátovců, ale i dalších škůdců, vyplatí se záhon po sklizni přikrýt vhodnou mulčovací směsí. Ideální je použití sena nebo slámy, ale lze využít také kůru, piliny nebo větve jehličnatých stromů. Důležité je, aby půda v záhonu nezůstala holá. Tím zamezíte hmyzu nakladení vajíček, která by mohla do jara pod povrchem přezimovat.

hmyz-larva-kovarika iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se všech zbytků rostlin

Velmi důležité je po sklizni záhon důkladně vyčistit. Zbytky částí rostlin nebo nahnilých plodů mohou být pro drátovce i další škůdce cennou potravou po celou zimu. Jakmile rostliny přestanou růst, a naopak začnou uvadat, věnujte čas jejich pečlivé likvidaci. Teprve úplně prázdný záhon lze vhodnými způsoby ošetřit a připravit na další sezonu.

Vysejte zelené hnojení

Pokud sezona pěstovaných rostlin skončila poměrně brzy, je možné volnou plochu využít k výsevu zeleného hnojení. Pro tyto účely použijte svazenku, hořčici nebo vojtěšku. Tyto rostliny zlepšují strukturu půdy a bohatě ji nasytí dusíkem. Po velmi krátkém vegetačním období je možné rostliny pokosit nebo vytrhat a nechat na místě jako mulčovací vrstvu.

Jak si poradit s drátovci v bramborách

Jak bojujete s drátovci v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články