Je čas rozloučit se s invazemi otravných mravenců: Žádné drahé pasti, jen pár obyčejných kroků, které vyženou z domu i nejvytrvalejší kolonie

I na podzim se nám mohou do domu nastěhovat nezvaní hosté. Vypořádejte se s mravenci jednou provždy, nebudete pak mít problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci v domě nejsou opravdu ničím příjemným. Měli byste se jich proto snažit co nejdříve zbavit. Pomoci vám v tom mohou osvědčené babské rady a i šikovné lidové prostředky, které navíc skoro nic nestojí. Insekticidy z obchodů si tak můžete nechat až jako poslední možnost.

1. Zbavte se klidných zákoutí

Hnízda domácích mravenců se obvykle nacházejí na velmi skrytých a nepřístupných místech takříkajíc mimo hlavní proud. Najdete je například za překližkou, obklady, pod podlahou, v trhlinách v omítce apod. Pokud je navíc u těchto míst nepořádek, budete se jih zbavovat obtížněji. Jako první si tedy doma dobře ukliďte.

2. Pozor na volné potraviny

tento hmyz miluje cukr, maso a nejrůznější sladkosti, ale nepohrdne třeba ani zbytky od zeleniny. Proto nikdy nenechávejte zbytky od jídla a kuchyňské lince ani ve volně přístupném koši. Mravenců byste se pak nezbavili.

3. Pořidte si pasti na mravence

V obchodech je možné pořídit speciální pasti s granulemi nebo gelem, které fungují jako návnada pro mravence. Nanosí si je do hnízda, v důsledku čehož se rychle otráví celá kolonie. Myslete však na to, že pasti by měly být umístěny na nepřístupných místech.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Návnada s kyselinou boritou

Uvařte vejce natvrdo a žloutek rozmačkejte a smíchejte s cukrem (nebo medem, marmeládou nebo jinou sladkou složkou). K této hmotě přidejte 20 gramů kyseliny borité a návnadu nastražte na místo, kudy mravenci chodí.

5. Šikovný tip s boraxem

V případě potřeby může být kyselina boritá nahrazena i boraxem. Ten bývá v obchodech k dostání o něco snadněji, na mravence je však stejně účinný.

6. Droždí s cukrem na mravence

Kombinace těchto dvou látek způsobuje rychlou fermentaci. Mravence zabíjí tím, že jim v trávicím systému pomalu nabobtná. Navíc je-li tento jed přinesen do hnízda, zabíjí larvy, což umožňuje zastavit reprodukci hmyzu,

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Česnek a další pomocníci

Měli byste vědět také to, že silné pachy mohou mravence odpudit, takže opustí byt. K tomu se skvěle hodí například česnek nebo kafr. Otřete s nimi podlahové lišty nebo jiná místa, kde se tento hmyz často vyskytuje. Z dalších bylinek si lze vzít na pomoc petržel, kopr, bazalku nebo mátu (nejlépe peprnou nebo jinou s výrazným mentolovým aroma).

8. Kávová sedlina na mravence

Doplňkovým pomocníkem může být i kávová sedlina, která je ve větším množství pro mravence toxická. Aby byla pro mravence atraktivní, musíte do ní přidat sirup nebo džem. A jak připravit past? Kus kartonu přelepte oboustrannou páskou a na ni navrstvěte ochucenou sedlinu.

9. Okolo balkonu vysaďte vhodné květiny

Hradbu ze silných vůní můžete vysázet už venku. A co použít? Petržel, česnek, bobkový list, hořčici, tymián, meduňku a mátu. Pomáhá také aroma jalovcových větví, majoránky, hřebíčku, kerblíku, eukalyptu, levandule a aksamitníku.

Jak proti mravencům v bytě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články