Sezóna nebezpečných pavouků je opět tu. Jak zařídit, aby se u vás doma nezabydleli a nerozmnožili?

                   

Pavouci jsou součástí snad každého lidského příbytku. I když tito bezobratlí tvorové přináší spíše užitek, jelikož loví otravný hmyz, mnoho lidí trpí arachnofobií, tedy panickým strachem z pavouků. Pokud se řadíte mezi tuto část populace, existují metody, které vás pavouků rychle zbaví. Stačí si pořídit rostliny, které pavouci nesnáší, a postarat se o správný úklid. 

Pavouci nesnáší citrony a mátu 

Většina druhů pavouků, které okupují váš domov, nesnáší aroma citrusů. Tyto kyselé plody můžete buď rozkrojit na půl a obyčejně je rozmístit po domě či bytě, nebo jejich slupkami potřít okenní rámy, parapety nebo dveře. Použít lze také podomácku vyrobený postřik. Postačí vám 20 kapek citronové šťávy a voda. Rozprašovačem roztok aplikujte na všechny koupelnové rohy a další místa, kde se pavouci zdržují.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Osminohé potížisty odpuzuje také máta, která je přírodním repelentem. Zbaví vás tak nejen pavouků, ale i jiných bezobratlých. Pavouky účinně vypudíte postřikem z esenciálního oleje s výtažkem z máty peprné smíchaného s vodou. Dále můžete listy máty mírně rozemnout v rukou, aby se do okolí dostalo mátové aroma, a listy pak rozmístit po místnostech. Pavouci se k nim ani nepřiblíží.  

Zamezte jim v přístupu dovnitř 

Účinným opatřením proti vniku pavouků do domu je zajištění oken a dveří. U všech vstupů zkontrolujte, zda se v nich nenachází škvíry. I ten nejmenší otvor pavoukovi stačí, aby se dostal dovnitř. Zabraňte jim v tom pomocí aplikace těsnící pasty nebo instalací sítí do oken. Ta vám pomůže nejen od pavouků, ale i od otravného létavého hmyzu, jako jsou komáři.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším preventivním opatřením je pravidelný úklid vašeho domova a jeho uspořádání. Pavouci vyhledávají klidná, potemnělá místa. Pokuste se tedy často vysávat a utírat prach. Jestliže máte doma kartonové nebo jiné krabice, recyklujte je. Pavouci v nich rádi přebývají. Pokud nic ze zmíněného nepomůže, můžete si pořídit plašič pavouků, který nepříznivě ovlivňuje jejich nervovou soustavu.  

Pavouků se můžete zbavit různými ekologickými cestami. Vyberte si tu svou a bydlete zase o trochu komfortněji
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články