Právě roste jeden z nejhorších plevelů: Svlačce odstraňte co nejdříve, množí se rychle za pomocí semen

I když na první pohled vypadá neškodně, ve skutečnosti se jedná o jeden z nejhorších plevelů. Pokud svlačec na zahradě objevíte, měli byste se jej zbavit dříve, než ji celou zamoří.

svlačec i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I přes veškerou snahu, kterou péči a kultivaci své zahrady věnujete, se výskytu plevelných rostlin nevyhnete. Z některých druhů se mohou stát nečekaně užiteční spojenci, jiné ji naopak během chvilky zcela zamoří. Svlačec se rozmnožuje pomocí semen a v mžiku zaroste rozsáhlé území. Pokud nebudete jednat včas, ohrožujete tím i sousední pozemky.

Proč se svlačce co nejdříve zbavit

Plevelné rostliny nejen kazí celkovou estetiku zahrady, ale také ubírají místo a živiny pěstovaným druhům. Problém způsobují právě ve chvíli, kdy se jejich množení vymkne vaší kontrole. Jakmile vysemení, vítr jejich semena odnese do všech stran, kde dokáží přečkat často i několik let. V případě svlačce se může jednat až o celé desetiletí, proto je třeba jednat hned ve chvíli, kdy jej na své zahradě objevíte.

Jak se zbavit plevele bez chemie

K odstranění škodlivých rostlin můžete na větší ploše využít solarizaci. Jedná se o proces, kdy je plocha ozářená slunečními paprsky, které vás mohou snadno a účinně zbavit nejen plevelů, ale i hub a některých druhů škůdců. Její použití se však doporučuje jen na prostor, který nemáte osázený žádnými okrasnými ani užitkovými rostlinami, které by mohly přijít k úhoně.

Jak solarizace funguje

K této technice budete potřebovat sluneční paprsky, vodu a tenkou polyetylenovou krycí plachtu. Nejprve je potřeba prostor vyčistit od veškerého viditelného plevele. Nejlepší způsob je jeho ruční vytrhání, přestože se jedná o poměrně namáhavou práci. V dalším kroku plochu zalejte dostatečným množstvím vody tak, aby byla provlhčená do hloubky 40 cm.

Jak se zbavit svlačce iZdroj fotografie: Pixabay
Svlačec patří mezi opravdu úporné plevely. Pomůže vám proti němu solarizace

V poslední fázi takto ošetřenou plochu přikryjte krycí folií a důkladně zatižte zeminou nebo kameny tak, aby nemohlo docházet k úniku tepla nebo vlhkosti. Dále už to závisí jen na sluníčku. V ideálním případě si tuto práci naplánujte na dny, které mají být slunečné a teplé. Takto celý proces urychlíte a všech škodlivin v půdě se snadno zbavíte.

Jak dlouho nechat kus pozemku přikrytý

Aby byl tento postup co nejúčinnější, musíte všem probíhajícím procesům dopřát dostatek času. Plachtu nechte na místě po dobu několika týdnů, nejlépe však alespoň jeden celý měsíc. Přestože se nejedná o nejrychlejší metodu, zbaví vás přítomnosti plevele na několik dalších let, protože semena v půdě včetně pozůstatků kořínků účinně zlikviduje.

Jak se zbavit plevele bez chemie

Jak bojujete s plevelnými rostlinami na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články