Plevel zmizí cobydup, nesnese kombinaci octa a sody

Zbavte se plevele bez chemie a náročného ručního vytrhávání. Díky tomuto triku po něm nezbude ani památky. A vaše zahrada i dlážděné cesty zůstanou dokonale upravené.

Hnůj už nepotřebujete, zahradu vyživí hnojivo z pampelišek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevelné rostliny jsou noční můrou téměř každého zahradníka. Abyste před nimi svou zahradu ochránili, můžete použít několik způsobů, jak se s nimi vypořádat. Důležité je začít včas, než se některé druhy stihnou rozmnožit a obrůst celou vaší zahradu. Usnadněte si práci a využijte k jejich zahubení dvě suroviny z vaší kuchyně. Za pár korun si tak připravíte přírodní, ale velmi účinný postřik.

Proč využívat přírodní řešení

I když na první pohled může plevel vypadat neškodně, ve skutečnosti ovlivňuje zdraví i vitalitu vámi pěstovaných rostlin. V záhonech zabírají prostor a čerpají z půdy potřebné živiny, které ke svému růstu a vývoji potřebují vaše plodiny. Přestože jsou v každém specializovaném obchodě k dostání různé druhy postřiků a přípravků, jejich dlouhodobému užívání byste se měli vyhnout. Ohrožujete tím totiž zdraví celé zahrady i své vlastní. Mnohem šetrnější a bezpečnější variantu si přitom doma vyrobíte za pár korun.

Jak se zbavit plevele jedlou sodou

Tento prášek je v domácnosti oblíben pro své univerzální účinky. Využijete jej jak při vaření a pečení, tak při úklidu i té nejodolnější špíny. Navíc vám skvěle poslouží i při péči o zahradu. Stačí trocha jedlé sody, která absorbuje vodu z plevelných rostlin a postupně je likviduje. Za pár chvil po nich nezbude ani památky. Stačí jen plevel zalít trochou vody a posypat lžičkou jedlé sody. V případě potřeby po několika dnech postup zopakujte.

jak se zbaviit plevele iZdroj fotografie: Freepik

Jak se zbavit plevele octem

Kyselina octová v octu obsažená velmi rychle a snadno spálí listy rostlin. Jiné druhy zase oslabí, až nakonec odumřou. Pokud však mají rostliny silné a hluboké kořeny, nejspíš budete muset postřik z octa aplikovat několikrát, abyste dosáhli požadovaného účinku. Pro výrobu tohoto přípravku stačí smíchat 2 hrnky octa se dvěma lžícemi prostředku na mytí nádobí a přelít do nádoby s rozprašovačem.

Kombinace octa a jedlé sody

Takto si snadno vyrobíte super účinný postřik, proti kterému plevel nebude mít šanci. Zabijete dvě mouchy jednou ranou a po plevelných rostlinách nezbude ani památky. Nejprve smíchejte jeden díl jedlé sody na dva díly octa. Ideálně směs připravujte rovnou v nádobě s rozprašovačem. Nasypte sodu dovnitř a přilejte ocet. Nechte chemickou reakci odeznít a přidejte ještě lžičku saponátu na nádobí.

Nádobu uzavřete a pořádně s ní zatřepejte, aby se všechny složky spojily. Jamile máte hotovo, můžete směs ihned použít na plevelné rostliny. Dejte si však pozor, abyste ji nenanášeli ve chvíli, kdy fouká vítr. Ten by ji mohl roznést na vaše okrasné květiny a keře nebo jiné plodiny a v důsledku toho byste o ně mohli přijít.

Jak jednoduše vyrobit likvidátor plevelů

Jak se zbavujete plevele na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články