Jak se zchladit na zahradě během horkých dnů a neuhnat si úpal: Bazén není potřeba, postačí zahradní sprcha

Na zahradě už nemusíte trpět horkem. Pokud investujete pár minut svého času a postavíte si zahradní sprchu, bude léto rázem příjemnější.

Jak se zchladit na zahradě – pomůže vám šikovná zahradní sprcha i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během letních veder se hledání způsobů, jak se na zahradě ochladit, stává nejvyšší prioritou. Ne každý má možnost vlastnit bazén, přesto však existuje stále oblíbenější a ekologičtější řešení: zahradní sprcha. Nejenže poskytuje okamžité osvěžení, ale nabízí také udržitelnou alternativu k tradičním bazénům, protože využívá solární energii k ohřevu vody a snižuje náklady na vodu a elektřinu.

Zahradní sprchu si postavíte sami

K vytvoření zahradní sprchy budete potřebovat několik jednoduchých komponentů, které lze koupit v jakémkoli hobbymarketu. Zakupte si sprchovou hlavici (nejlépe s úpravou simulující dopad letního deště) nebo vhodnou trysku určenou speciálně pro venkovní sprchy. Tyto sprchové hlavice obvykle poskytují jemný proud vody, který vytváří relaxační a chladivý zážitek. Připojte sprchovou hlavici k vodovodní armatuře tak, aby voda mohla proudit od zdroje ke sprchové hlavici. Vybírejte trvanlivé a povětrnostním vlivům odolné materiály.

Na mysli máme například PVC nebo kovové trubky a tvarovky, které vydrží venkovní podmínky. Nakonec na zahradu nainstalujte nádobu na vodu nebo zásobník, který pojme dostatečné množství vody. Může to být velký kbelík, sud nebo dokonce nádrž vyrobená na zakázku. Ujistěte se, že je nádoba pevná a bezpečně umístěná – případná nehoda by totiž mohla být opravdu nepříjemná.

Kam zahradní sprchu umístit

Pro montáž sprchy vyberte pokud možno skryté místo na zahradě, které vás ochrání před zvědavými pohledy sousedů. Zvažte možnost využití nejrůznějších ochranných konstrukcí, jako jsou ploty nebo různé zástěny. Na ně můžete sprchu i připevnit nebo pro ni jednoduše postavte speciální stojan. Také tohoto nového zahradního pomocníka umístěte pokud možno tam, kde nebude příliš na slunci ani ve stínu (výjimku mají samozřejmě sprchy opatřené solárními panely pro ohřev vody – ty by samozřejmě měly být na slunci co nejvíce).

Jak se zchladit na zahradě – pomůže vám šikovná zahradní sprcha iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i domácí zahradní fontána

Děti a domácí mazlíčci si však pravděpodobně mnohem více užijí zdroj vody doslova tryskající ze země. Na dřevěný rošt nebo paletu připevněte několik postřikovačů, které budou v různých úhlech směřovat vzhůru. Tyto postřikovače budou napodobovat efekt vodní fontány a vystřelovat vodu několik metrů do vzduchu. Poté je připojte ke zdroji vody (například k zahradní hadici) a nastavte tlak vody tak, abyste dosáhli požadované výšky a intenzity vodního postřiku.

Pro děti zase může jako improvizovaný bazén posloužit stará pneumatika vyložená fólií. A využijete i obyčejnou PET lahev. Jednoduše ji na několika místech proděravte a připojte k zahradní hadici. Vše pak pověste na strom a nechte vodu skrz tuto primitivní sprchu stříkat tak dlouho, jak chcete. Uvidíte, že i tahle maličkost vám poskytne kýženou úlevu od horka. A pokud vám ve vašich zahradních hrátkách překáží starý pařez, podívejte se, jak se o něj účinně postarat.

Jak proti horku na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články