Existuje jen jediný správný způsob skladování červené řepy, ostatní jsou na škodu. Osvědčená taktika zařídí delší trvanlivost a božskou chuť

Čím starší je sklizená červená řepa, tím méně zpravidla bývá chutná. Ovšem někdy postačí i správné skladování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červená řepa (Beta vulgaris var. Vulgaris) je u milovníků zdravého stravování velmi oblíbená. Obsahuje totiž řadu užitečných látek – mimo jiné i velké množství draslíku, vápníku, hořčíku, fluoru, manganu a fosforu. Aby si však zachovala svou chuť, je třeba ji správně uskladnit.

Vybírejte správný materiál pro uskladnění

Za všeho nejdříve červenou řepu skliďte – udělejte to za suchého počasí a tak, aby při tomto procesu došlo jen k minimálnímu poškození. Správně zralá řepa vhodná ke skladování by měla být lesklá, nesvraštělá a bez známek plísně. Bílé skvrny na povrchu mohou naznačovat chronické fyziologické poruchy této zeleniny, které jdou ruku v ruce s vysokým obsah vlákniny, jež obvykle zhoršuje chuť řepy. Než tedy řepu uskladníte, raději ji ochutnejte. Sezóna sklizně trvá přibližně do října.

Jak skladovat červenou řepu

Pokud jste sklidili řepu s listy a máte v plánu její dlouhodobé uskladnění, je třeba je nejprve odstranit. Listy totiž odvádějí z bulev vlhkost, což vede k jejich postupnému vysychání. Pokud jsou listy pevné, použijte je do salátu – v opačném případě je vyhoďte. Řepu uložte do místnosti, kde teplota neklesá pod 0 °C (může být ve stejném místě jako brambory) a dbejte, aby ve sklepě nebo v jiném vhodném prostoru nedocházelo ke kondenzaci vody.

Jestliže je totiž červená řepa vlhká, rychle se na jejím povrchu vytvoří plíseň. Jestliže vhodné prostory k uskladnění nemáte, pamatujte si, že červenou řepu můžete skladovat také až 4 týdny v lednici, pokud oželíte menší ztrátu její chuti a vlastností, vydrží vám tady až 3 měsíce. A pamatujte také na to, že syrová červená řepa by se neměla zmrazovat. Pokud to chcete udělat, pak ji předem mírně poduste nebo alespoň oblanšírujte. Po rozmrazení bude vypadat i chutnat jako čerstvá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Brambory uskladněte jako řepu

A když už budete vhodné prostory pro řepu mít, můžete do nich uložit také brambory. Botanicky jde o rostlinu zvanou lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum). Patří do čeledi lilkovité (Solanaceae) a i on obsahuje řadu cenných látek, které lze při správném skladování ve vysoké míře zachovat. Jde například o fosfor, železo, měď, vitamín C a vitamíny skupiny B,, draslík, hořčík, vápník, sodík, jód, kyselinu listovou a další stopové prvky.

Jak zavařit červenou řepu? Skvělý sladkokyselý nálev

Jaké jsou vaše tipy pro dlouhodobé uskladnění kořenové zeleniny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články